Jesteś tutaj

RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca

RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca

Bardzo oryginalne i bezpretensjonalne wierszyki o starożytnych bohaterach Sycylii - jak napisał prof. Jan Ciechowicz, powstały pomiędzy Polską a Sycylią. Ich autorkę zainspirowała podczas podróży na Wyspę sycylijska mitologia. Tam poznała, mieszkającą od lat Ewę Niewadzi, autorkę ilustracji losów antycznych postaci tj. Aretuza, Persefona, Cyklop, Dedal, Eol oraz Skylla i Charybda. Tak stworzyły opowiedziane wierszem kolorowe historie o miłości, zdradzie, talencie oraz sprycie, odwadze, zemście i łakomstwie.

Dla Leonardo Masi, polonisty z Florencji ich lektura to świetny sposób na spotkanie z mitem, zarówno dla młodych jak i dla starszych. - Kto lubi mądre bajki, kto lubi muzykalne wiersze, kto lubi mitologię, kto lubi wreszcie Sycylię... dla każdego ta książka będzie miłą niespodzianką – rekomenduje.

 

EWA CICHOCKA - Dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.


Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.
Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając od wiosny do jesieni wyspę wielokrotnie wzdłuż i wszerz m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był). Zimy spędzała na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Szymborskiej. Jest autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca.Jako organizatorka wyprawy i autorka trasy po Sycylii - śladami polskich artystów zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich KOLOSÓW 2012.


Sycylia i jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych (m.in. w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego), a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych. Swoimi wrażeniami i wiedzą z pasją dzieli się z publicznością podczas spotkań podróżniczych i w placówkach kultury. Żona Macieja i mama Michaliny i Maurycego.

 

Spotkania z autorką książki:

Biblioteka dla dzieci

Targ Rakowy 5/6

29 kwietnia godz. 10.00

 

Filia nr 19

ul. Dragana 26

12 maja godz.12.30

 

Filia nr 26

ul. Gospody 3B

13 maja godz.9.00

 

Filia nr 16

ul. Dworska 27

13 maja godz.11.00

 

Filia nr 6

ul. Pilotów 6

19 maja godz.9.00

 

tył.jpg