Jesteś tutaj

Maska Afryki - Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Maska Afryki - Vidiadhar Surajprasad Naipaul

bibliotekarze_polecają_post_1.jpg

Vidiadhar Surajprasad Naipaul wybrał się w podróż po krajach Afryki, aby poznać religijność mieszkańców tego kontynentu. Odwiedzając między innymi Ugandę, Nigerię,  Lagos, Gabon, RPA czy Wybrzeże Kości Słoniowej zastanawia się, jaki wpływ na mentalność tamtejszej ludności ma kolonizacja, czy religia chrześcijańska stanowi kolejną formę niewoli a może światłość w tunelu przesądów. Rozmyśla nad podobieństwami afrykańskich obyczajów i religii Zachodu, dlaczego chrześcijaństwo tak łatwo zaadaptowało się do warunków Czarnego Lądu. Pyta, czy istnieje afrykańska odmiana humanizmu, zastanawia się, jak można pogodzić  okrucieństwo z religią. Jak żyje się w świecie tak irracjonalnym, kiedy w każdej chwili ktoś może zapolować na twój język, aby zyskać potrzebną energię, a twój sąsiad stwierdzi, że rzuciłeś na niego urok. Nigdy nie wiesz, czy twoje dni są już policzone, a może nie tylko twoje, ale także twoich sąsiadów i zwierząt. W ostateczności możesz również zostać ofiarę rytualną.

Autor rozmawia z różnymi mieszkańcami afrykańskich państw, z działaczami społecznymi, czarownikami, kapłanami i zwykłymi ludźmi. Z rozmów wynika więcej pytań niż odpowiedzi. Dlaczego Afrykanie pogardzają swoją kulturą, czemu pragną, aby zrozumieć ich zwyczaje i nie potępiać obrzędów, dlaczego ciągle nie mają prawa do swojej tożsamości, czemu nieustannie panuje wyzysk, a biały często w porozumieniu z rdzenną ludnością zarządza dobrami afrykańskich ziem i odprowadza pieniądze na Zachód,  z jakiego powodu lekceważy się dorobek kulturalny Afryki?

Te pytania nie powstałyby, gdyby nie wrażliwość autora na krzywdę ludzką i  niesprawiedliwość, która wynika prawdopodobnie z doświadczenia samego autora, bowiem jako Hindus urodził się i dorastał z dala od Indii, tworzył swą tożsamość na obcym gruncie, który musiał oswoić.

Reporter dostrzega w człowieku złą skłonność do traktowania innych jako gorszych i niewartych zainteresowania. Uczula tym sposobem na rasizm i wszelką perspektywę patrzenia na innych z góry.

Lilianna - moderator Dyskusyjnego Klubu Książkiw w Bibliotece Głównej WiMBP