Jesteś tutaj

Biblioteka bez Barier - Czytaki i Książki Brajlowskie

Biblioteka bez Barier - Czytaki i Książki Brajlowskie

Biblioteka bez Barier fukncjonuje od 1991 roku. Filia zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu.

Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego w 2021 roku filia rozszerzyła księgozbiór o 28 książek, wydanych w 108 tomach, w druku Braille’a. Natomiast od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu 7 Czytaków, czyli cyfrowych odtwarzaczy do osłuchiwania dźwięków. Obecnie biblioteka udostępnia 1 Czytak, który otrzymała w darze od Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”.  Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla czytelników niewidomych, nieradzących sobie z obsługą tradycyjnego sprzętu do odtwarzania audiobooków. Czytak jest przenośny i prosty w obsłudze. Ma wbudowany głośnik i posiada wygodną, dobrze wyczuwalną klawiaturę a wszystkie funkcje są w pełni udźwiękowione. Fundacja wyszła również naprzeciw osobom z dysfunkcjami wzroku, które nie chcą rezygnować z tradycyjnej formy książki i dostarczy do końca grudnia Bibliotece bez Barier 46 książek z dużą czcionką z serii Wielkie Litery.

Biblioteka bez Barier posiada również ciekawy zbiór książek i czasopism specjalistycznych z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii skierowany nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, nauczycieli czy terapeutów. Od lat oferuje również zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez terapeutów, nauczycieli i osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Regulamin korzystania z urządzeń elektronicznych typu czytak (PDF, 278 KB)

dostepna-biblioteka_0.png