Jesteś tutaj

Katarzyna Clio Gucewicz

Książka "Hostel Nomadów" nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

„Hostel Nomadów” to opowieść o wrażeniach, ludziach, obrazach, smakach i zapachach kraju, który przez ponad pięć wieków mieścił się w granicach Imperium Osmańskiego. Bułgaria, bo o niej mowa, przedstawiona jest jako ciepła i życzliwa, ale także tajemnicza, zmienna, a jednak bliska. Trójmiejski poeta opowiada o niej z perspektywy wędrowca, który przemierzył pieszo ten niezwykły kraj w latach 2009-2014.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Tom "Poza nocą" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Kiedy czytamy wiersze Ewy Poniznik z tomu „Poza nocą” po lekturze paru utworów, zaczynamy rozumieć, że spotykamy się z poezją w stanie czystym. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że to tylko i aż teksty o kobiecej prywatności, pomieszane z dosyć niekonwencjonalną refleksją religijną. Jednak, kiedy okaże się jak bardzo nasze przyzwyczajenia językowe i emocjonalne zostaną poddane próbie wrażliwości jej świata poetyckiego, zrozumiemy jak bardzo liryzm Ewy Poniznik jest nasyconym tym, co zawsze stanowiło istotę poezji.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Tomik "Sową" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

„Sową” to domknięcie trylogii Grzegorza Kwiatkowskiego, zapoczątkowanej zbiorem „Radości” (2013), a kontynuowanej „Spalaniem” (2015), która, gdy czytana chronologicznie, składa się na rodzaj poetyckiego notatnika o sytuacjach granicznych i skrajnych. Ascetyzm migawek spod znaku książki Didi-Hubermana "Obrazy mimo wszystko" sprawia, że czytelnik jest konfrontowany z własnym oporem wobec wstrząsających, choć ukazanych z chłodnym dystansem, przedstawień.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

„Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

W tomie I tej obszernej publikacji znalazły się eseje historyków, historyków sztuki i literatury traktujące o reformacji i jej wpływie na różne dziedziny życia. Jak zauważają redaktorzy tomu, dzięki tej publikacji współczesne pokolenie historyków ma „okazję włączyć się do refleksji nad dziejami i konsekwencjami reformacji w historii Gdańska i okolic”. Jest to też próba „wprowadzenia Czytelnika w skomplikowaną wrażliwość religijną ówczesnych gdańszczan poprzez ukazanie wpływu reformacji na dzieje ich miasta i społeczeństwa, na zmiany w sztuce, literaturze i nauce.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Publikacja „Teatr Wybrzeże 1946-2017” nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

„Teatr Wybrzeże 1946-2017” - KRONIKA to – zgodnie z klasyczną wykładnią – „faktograficzny spis wydarzeń w układzie chronologicznym”, rok po roku, miesiąc po miesiącu, nierzadko dzień po dniu. Jest zapisem dni powszednich i świątecznych z życia naszego teatru. „Zapis tych wydarzeń może odbywać się na bieżąco, w miarę ich rozwoju lub później”. Owa podwójność relacji tutaj się nieustannie splata.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Książka Dariusza Rosiaka nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Tyle wiedzieliśmy do tej pory, tyle sam o sobie mówił. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Nic więc dziwnego, że wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat.

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij:
Więcej

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2017

W roku stulecia odzyskania Niepodległości w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury, Samorząd Województwa Pomorskiego ustanowił Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza”.

Nagroda przyznana została w trzech kategoriach:

Data wydarzenia: 
19.10.2018
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - Katarzyna Clio Gucewicz