Jesteś tutaj

Gdańsk - historia

„Gdańsk jest kluczem do wszystkiego. W poszukiwaniu genius loci miasta”

„Gdańsk jest kluczem do wszystkiego. W poszukiwaniu genius loci miasta” - to publikacja będąca owocem konferencji naukowej, która odbyła się w dniach 30.11 - 1.12.2018 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Ideą wydarzenia było zaproszenie badaczy zainteresowanych historią nadmotławskiego grodu do wspólnej debaty nad jego dziejami. 

Data wydarzenia: 
10.12.2019
Udostępnij:
Więcej

Przygotowanie i spożywanie posiłków w nowożytnym Gdańsku, czyli archeolog w kuchni i jadalni

Marta Wołyńska - absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku członek ekspedycji archeologicznych prowadzonych na terenie Gdańska m.in. przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Pracownię Badań Archeologicznych Dantiscum oraz Pracownię Badań Archeologicznych Azupiranu. Obecnie doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.  

 

Data wydarzenia: 
08.10.2019
Udostępnij:
Więcej

Dzielnice oczami lokalnych przewodników: młyny oliwskie cz. 2

W Oliwie funkcjonowały w sumie 24 zakłady przemysłowe produkujące towary dla ówczesnego rynku nazywane młynami. Napędzane były siłą potoków spływających ze wzgórz oliwskich.  Mąka, proch strzelniczy, podkowy czy miedź – woda pozwalała na produkcję tego, co było potrzebne. Każdy młyn ma swoją historię. Niektóre istnieją do dziś, choć zmieniały wielokrotnie formę i charakter, po niektórych zostały tylko ledwo zauważalne ślady.

O oliwskich młynach opowie Pan Michał Ślubowski.

 

Data wydarzenia: 
27.09.2019
Udostępnij:
Więcej

Dawny Gdańsk - hanzeatyckie miasto i jego mieszkańcy

Gdansk_night_view.jpg

Zapraszamy na wędrówkę przez dzieje Gdańska - od powstania do dziś. O kulturze mieszczan, wpływach Gdańska na politykę i obyczaje Polskie, o kontrowersjach, które napotykamy przyglądając się przeszłości naszego miasta - opowie Artur Kawiński.

Data wydarzenia: 
20.11.2015
Udostępnij:
Więcej

Kalendarzami Polska stoi (a Gdańsk ją goni)

Kalendarze — początkowo pomyślane jako dzieła ułatwiające pomiar i rozliczanie czasu — wykazywały dni, miesiące i święta. W średniowieczu i później dopełniano je sylwetkami oraz żywotami świętych; potem dodawano wróżby astronomiczne, prognozy pogody, praktyczne porady medyczne i gospodarskie. Wynalazek druku jeszcze bardziej wpłynął na rozpowszechnienie się kalendarzy, które, ze względu na zawarte w nich treści, cieszyły się ogromną popularnością wśród wszystkich warstw społecznych.

Data wydarzenia: 
05.02.2016
Udostępnij:
Więcej

Zakamarki historii Gdańska/The Corners of Old Gdańsk - Dzieci/Children

Dzieci i ryby głosu nie mają - według tej maksymy wychowywano następne pokolenia przez wieki. Czy tylko w Sparcie dzieci traktowano po spartańsku? Czy miłość rodzicielska pozwalała maluchy rozpieszczać? I w zasadzie - w jakim wieku dzieci przestawały być dziećmi?
Zapraszamy na spotkanie o wychowaniu i edukacji, o obowiązkach i o zabawach dzieci dawnego Gdańska. 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Gliniecka

Spotkanie jest tłumaczone na język angielski w przypadku obecności na sali osób, które nie mówią po polsku. 

 

Data wydarzenia: 
16.12.2016
Udostępnij:
Więcej

Wędrówki po regionie. Pomorze - Kryminalny Gdańsk, czyli o zbrodniach, które wstrząsnęły dawnym Gdańskiem

Inspiracją tego wykładu jest książka Piotra Schmandta "Gdański depozyt". "Wielkimi krokami zbliża się druga wojna światowa, a tymczasem w Gdańsku wykluwa się intryga z prawdziwym skarbem w tle. Zmysłowa maszynistka, dwulicowi kochankowie, zagadkowy pośrednik, poczciwi polscy urzędnicy odsłaniający drugą twarz, femme fatale o urodzie damy z Siedmiogrodu oraz wywiady kilku państw – wszyscy są uwikłani w tajemniczą sprawę gdańskiego depozytu. Kto okaże się w tej rywalizacji prawdziwym zwycięzcą?

Data wydarzenia: 
31.03.2017
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk - miasto - ludzie - wydarzenia: Gdańsk w słowie i obrazie

Daniel Chodowiecki poświęcił się malarstwu, następnie zainteresował się akwafortą i z czasem stał się wziętym ilustratorem książek. Stworzył ponad 2 tysiące sztychów, wiele scen rodzajowych z życia mieszczaństwa – zwykle w technice tuszu i piórka, oraz kilka obrazów olejnych.

Data wydarzenia: 
23.02.2018
Udostępnij:
Więcej

Gdańsk: miasto - ludzie - wydarzenia - Życie codzienne podczas II wojny światowej

II wojna światowa była tragiczna nie tylko dla tych, którzy walczyli na froncie, ale także dla ludności cywilnej, która próbowała przeżyć w tych trudnych czasach. Po zajęciu ziem polskich przez III Rzeszę zaczęły się próby organizacji życia w nowej rzeczywistości. Stanęły urzędy, szkół nie było, w sklepach żywność zniknęła, zaczynało być zimno, a ludzie nie mieli opału... Żywność w czasie okupacji była sprzedawana na kartki. Powszechne było fałszowanie produktów - do chleba dodawano trocin, marmoladę robiono z buraków.

Data wydarzenia: 
08.06.2018
Udostępnij:
Więcej

Strony

Subskrybuj RSS - Gdańsk - historia