Jesteś tutaj

Zapraszamy do Odessy

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
17.11.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Zapraszamy do Odessy

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Majdzińską, która opowie o dawnej i dzisiejszej Odessie. Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki gościni - "Szalom bonjour Odessa"

Aleksandra Majdzińska (ur. 1975r.) pochodząca z małej miejscowości Stara Dąbrowa koło Słupska pisarka, scenarzystka, tłumaczka. Wieloletnia nauczycielka języka polskiego na Wschodzie. Autorka zbioru opowiadań „Morkut i inne opowiadania” wydanego w 2019 r. przez wydawnictwo Marpress. Książka zyskała pozytywne recenzje i była nominowana do Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. W 2022 roku doczekała się wydania niemieckiego („Morkut und andere Erzählungen”).
Jej druga książka  „Szalom bonjour Odessa”, napisana w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wydana także przez wydawnictwo Marpress, będąca reportażem literackim, miała premierę na Gdańskich Targach Książki we wrześniu 2022 r. W 2014 za scenariusz do filmu „Mleczny brat” otrzymała nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Złota Morela” w Armenii, a także została nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Tłumaczy współczesną literaturę ormiańską - w 2017 roku ukazał się drukiem „Brat baranek” Vano Siradeghyana, a w 2021 roku „Ocean” Arama Pachyana. Jej utwory ukazywały się w antologiach i zbiorach opowiadań. Laureatka wielu konkursów literackich, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska. Laureatka Nagrody Starosty Powiatu Słupskiego „Biały Bocian”. Obecnie pracuje nad dwoma projektami literackimi: „Tu każdy skądś przyjechał” – o tożsamości Pomorzan oraz „9 miesięcy, 33 lata, 27 dni” – o repatriantach z Kazachstanu.

 

  "Miasto z marzeń, stepowego pyłu i morskiej bryzy. Miasto handlu i sztuki. Ukraińskie, rosyjskie, żydowskie, francuskie, włoskie – swoje własne, odeskie. W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi nas przez ulice i historię Odessy. Wędrujemy z nią od ociekających złotem plaż i cerkwi po katakumby, które latami były królestwem półświatka. Przytacza dowcipy, ogłoszenia z lokalnych gazet i rozmowy z odesytami i odesytkami. Wydeptuje swoje trasy na rynkach, w urzędach, na cmentarzach, w kościelnych archiwach. W efekcie powstał portret Odessy, jaka istniała, zanim przez miasto kolejny raz przetoczyła się historia i zmieniła jego oblicze." 

 

Data wydarzenia: 
17.11.2022
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: