Jesteś tutaj

Wilno w Bibliotece - spotkanie z Kristiną Sabaliauskaite

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.09.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Wilno w Bibliotece - spotkanie z Kristiną Sabaliauskaite

Podczas festiwalu "Wilno w Gdańsku" uczestniczyć możemy nie tylko w koncertach, wystawach czy spektaklach teatralnych, lecz także zapoznać się z sylwetką i twórczością litewskiej doktor historii sztuki, która powieścią poruszającą wątki polskie "Silva Rerum" wywołała na Litwie burzliwe dyskusje. Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle.

"Silva Rerum" Kristiny Sabaliauskaite.

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej historii.

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią”. – Olga Tokarczuk

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.

Źródło cytatu: http://www.wilnowgdansku.pl/2015/08/silva-rerum/

 

Data wydarzenia: 
05.09.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: