Jesteś tutaj

Wieczór opowieści - Legendy Indian obu Ameryk

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
31.01.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Wieczór opowieści - Legendy Indian obu Ameryk

Zapraszamy serdecznie na "Wieczór opowieści" z Łowcami Słów. Tym razem zostaną przybliżone legendy Indian z obu Ameryk.

Legendy rdzennych mieszkańców obu Ameryk, to historie Ludów, które choć zdziesiątkowane przez białych osadników, w swoich sercach pozostały niepodległe. Poznanie opowieści, mitów, wierzeń i zwyczajów Indian, wiąże się nierozerwalnie z pytaniem o naszą własną tożsamość. Dotyka wartości najważniejszych jak wolność, godność, duma, szacunek i niezłomność. Od Inuitów, mieszkańców lodowych terenów obecnej Alaski, przez Wielkie Jeziora, dziewicze  równiny, wypalone słońcem pustkowia, po Puszczę Amazonii, pieśni Indian nawoływały Wielkiego Ducha. Przywracały pamięć z odległego Czasu Snu, kiedy totemiczne zwierzęta, ludzie i żywioły tworzyli niepodzielną jedność. Podczas wieczoru legend indiańskich, chcemy przypomnieć o ważnych relacjach ze starszyzną, o połączeniach we wspólnocie dających niekiedy siłę przetrwania, o naturalnej mądrości od dawna zagłuszanego przez nas Świata.

*Spotkania przeznaczone dla widza powyżej 10 roku życia. *

 

Łowcy Słów - Od 2010 roku, jesteśmy grupą opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach - wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem.

 

https://www.facebook.com/Opowiadacze.LowcySlow/

 

Elżbieta Stanilewicz - Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację.

Groszek Stanilewicz – Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego.

Data wydarzenia: 
31.01.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: