Jesteś tutaj

"W garnku kultury" - spotkanie z Maciejem Dudą

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.09.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

"W garnku kultury" - spotkanie z Maciejem Dudą

Wraz z Wydawnictwem Naukowym Katedra zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „W garnku kultury”. Gościem wydarzenia będzie dr Maciej Duda, a tematem jego najnowsza książka pt. „Dogmat płci. Polska wojna z gender”.

Wraz z Wydawnictwem Naukowym Katedra zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „W garnku kultury”. Gościem wydarzenia będzie Maciej Duda - doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych oraz monografii „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska” (2013). Współredaktor trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach” (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.

Tematem spotkania będzie najnowsza książka Macieja Dudy – „Dogmat płci. Polska wojna z gender”.

Humanista powinien umieć krytycznie spojrzeć także na to, w czym sam bierze udział. Ta książka jest świadectwem umiejętności oddalania i przybliżania »sporu o gender«, który miał swoje symptomy na długo przed medialnymi wystąpieniami walecznych konserwatystek i  konserwatystów oraz  skoncentrowanych na celu aktywistek i aktywistów. Najłatwiej byłoby stanąć po jednej, »swojej« stronie, jednak zrozumienie procesów społecznych i medialnego produkowania światów wymaga idącej pod prąd analizy wszystkich faktów i zależności. Zwłaszcza podobieństw strategii i miejsc nieudanych kampanii. Dziś, gdy batalia przeciw gender zdaje się przygasać wobec zasadniczego sporu o demokrację, wnioski płynące z lektury tej kroniki niedawnej przeszłości mogą okazać się bardzo pożyteczne.

prof. Inga Iwasiów

Maciej Duda wykonał pracę iście benedyktyńską. Zgromadził bodaj wszystkie medialne doniesienia z frontu groteskowej, ale i groźnej wojny z "genderem" z lat 2007-2015.  Z "genderem", czyli z... równościowym wychowaniem, równościową edukacją i równościowym prawem. Chłodno, niekiedy z ironią, ale zawsze rzetelnie Duda przedstawia teksty i fakty, rzeczywistość i fantazmaty,  źródła  i  zmyślenia. Udokumentowanie ofensywy anty-genderowej niemal dzień po dniu to najlepsze, co można było zrobić w obliczu zderzenia języków i w zalewie nieporozumień. Przeinaczenia, ignorancję, a nierzadko po prostu złą wolę antygenderowców autor przedstawia bez złości, cierpliwie, po nauczycielsku. Oto rozsądek zderza się z fantazjowaniem, rozum z zabobonem, a prawa człowieka ze światopoglądem religijnym. Pogoda ducha, temperament pedagoga i dobroć serca pozwalają autorowi przeprowadzić czytelnika przez to wszystko suchą nogą, bez uszczerbku na umyśle. Praca Dudy to lektura godna najwyższej rekomendacji. Sprawdźcie sami. Przeczytajcie! 

Kazimiera Szczuka

Spotkanie poprowadzi dr Bartosz Dąbrowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Partnerem wydarzenia "W garnku kultury. Spotkania z Wydawnictwem Naukowym Katedra" jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.

Data wydarzenia: 
21.09.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Tagi: 
Udostępnij: