Jesteś tutaj

"Szalom bonjour Odessa"

/
Data wydarzenia: 
29.11.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

"Szalom bonjour Odessa"

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską, które będzie połączone z promocją najnowszej książki autorki.

Miasto z marzeń, stepowego pyłu i morskiej bryzy. Miasto handlu i sztuki. Ukraińskie, rosyjskie, żydowskie, francuskie, włoskie – swoje własne, odeskie.

W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi nas przez ulice i historię Odessy. Wędrujemy z nią od ociekających złotem plaż i cerkwi po katakumby, które latami były królestwem półświatka. Przytacza dowcipy, ogłoszenia z lokalnych gazet i rozmowy z odesytami i odesytkami. Wydeptuje swoje trasy na rynkach, w urzędach, na cmentarzach, w kościelnych archiwach.

W efekcie powstaje portret Odessy, zanim przez miasto kolejny raz przetoczyła się historia i zmieniła jego oblicze.

 

Aleksandra Majdzińska – pochodzi z małej miejscowości Stara Dąbrowa. Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, wieloletnia nauczycielka polonijna na Wschodzie. Za scenariusz do filmu Mleczny brat w reżyserii Vahrama Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Debiutowała w 2019 roku zbiorem Morkut i inne opowiadania

rsz_tnaleksandra_majdzińska_fot_vahram_mkhitaryan.jpg

fot. Vahram Mkhitaryan

 

Spotkanie poprowadzi Fabian Cieślik

Data wydarzenia: 
29.11.2022
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: