Jesteś tutaj

Spotkanie z Waldemarem Nocnym

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.10.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Spotkanie z Waldemarem Nocnym

Zapraszamy na spotkanie z historykiem, pedagogiem, znanym autorem publikacji dotyczących Gdańska i jego okolic. Spotkanie będzie połączone z promocją najnowszej książki autora "Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej".

 

  • Waldemar Nocny urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Humanistyczny. Pracował w administracji rządowej i samorządowej. Aktualnie kieruje jednym z liceów gdańskich. Jest autorem książek beletrystycznych: zbioru opowiadań Trzynasty kilometr oraz powieści Reguła trzech, Do wkrótce i Kobiety.
Zapoczątkował cykl publikacji historycznych o gdańskich dzielnicach: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica. Opublikował pracę popularnonaukową Trzecie Ujście Wisły, oraz we współpracy z K. Grynderem, Jelitkowo na dawnej pocztówce.
 

„Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej” – nowa książka Waldemara Nocnego, przybliża znane kąpieliska morskie, usytuowane na Mierzei Wiślanej, począwszy od Śmiałej Wisły po Nową Karczmę (Piaski): Sobieszewo, Orlinki, Świbno, Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki, Przebrno, Krynicę Morską, Nową Karczmę.

            Przedstawia historię ich powstania, tworzenia infrastruktury wypoczynkowej, tragiczne losy wojenne i niełatwe lata powojenne. Ukazuje dzisiejszą sytuację – ich zaskakujący rozwój, wzbudzający uznanie ogromnej rzeszy turystów oraz wypoczywających tam osób. Niektóre kąpieliska, cenione już na przełomie XIX i XX wieku (Bohnsack – Sobieszewo, Steegen – Stegna, Kahlberg – Krynica Morska), opisywane, promowane w renomowanych przewodnikach, miały wówczas swoich zagorzałych fanów, inne, mniejsze osady i wsie letniskowe, na prestiżu zyskały dopiero w ostatnich latach. Ulokowane pośród niebanalnej przyrody, wzbogaconej rezerwatami i obszarami chronionego krajobrazu, przede wszystkim zaś posiadające szerokie plaże, o aksamitnym piasku i czystej wodzie, w części dozorowane przez profesjonalnych ratowników, stanowią nie lada atrakcję na wybrzeżach Bałyku.

            W książce umieszczono setki historycznych i współczesnych zdjęć, ukazujących wizualny obraz życia kąpielisk i kurortów Mierzei Wiślanej na przestrzeni ostatnich stu pięćdziesięciu lat. Autor uwzględnił przy tym historię turystyki i rekreacji nadmorskiej oraz zmieniającą się modę plażową.

            Książka została bardzo starannie wydana, w twardej oprawie, w pełnym kolorze, na kredowym papierze.

Data wydarzenia: 
22.10.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: