Jesteś tutaj

Spotkanie z Mariuszem Urbankiem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.10.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie z Mariuszem Urbankiem

Zapraszamy na spotkanie z pisarzem, dziennikarzem, autorem m.in zbiorowej biografii "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna".

Mariusz Urbanek - pisarz i dziennikarz. Autor kilkunastu książek, m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, Leopolda Tyrmanda – Zły Tyrmand, Stefana Kisielewskiego – Kisiel i rodu Kisielewskich – Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, Jerzego Waldorffa – Waldorff. Ostatni baron Peerelu, Władysława Broniewskiego – Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Jana Brzechwy – Brzechwa nie dla dzieci i Juliana Tuwima – Tuwim. Wylękniony bluźnierca. Opublikował także kilka tomów bajek – m.in. Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie, satyryczną historię Wrocławia – Zrób sobie Wrocław, z ilustracjami Tomasza Brody, zbiór felietonów publikowanych od 1992 roku w miesięczniku „Odra” – Przecieki niekontrolowane oraz tom opowiadań Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji. Jest autorem scenariuszy kilku spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Operze i Filharmonii Białostockiej. Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, w której opisuje burzliwe losy naukowców, którzy w latach międzywojennych tworzyli tzw. lwowską szkołę matematyczną. Przedstawia osiągnięcia Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama, Stanisława Mazura, Antoniego Łomnickiego i wielu innych, ich kariery naukowe i pozanaukowe. Ukazuje ich dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów. Losy lwowskich naukowców są opisywane na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

319723-352x500.jpg

Data wydarzenia: 
21.10.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Tagi: 
Udostępnij: