Jesteś tutaj

Spotkanie z laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca

/
Data wydarzenia: 
23.06.2021

Spotkanie z laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Mirosławem Tomaszewskim, autorem nagrodzonej powieści „Powrót Wilka”.

Spotkanie z Mirosławem Tomaszewskim biblioteka grafika na www.png

 

Zapraszamy do obejrzenia spotkania online z Mirosławem Tomaszewskim, laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Z autorem rozmawia Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Jako zapowiedź, proponujemy krótkie pięć literackich faktów o Mirosławie Tomaszewskim:

 

Tutaj można obejrzeć spotkanie z pisarzem:

 

Książkę można już nabyć w Bibliotece Głównej przy ul. Targ Rakowy 5/6 i wybranych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Jest również dostępna w sklepiku internetowym WiMBP Gdańsk.

Ciekawostka, pierwotnie nagrodzona książka Mirosława Tomaszewskiego nosiła tytuł „Zjazd”. Jednak przemianowana została na „Powrót wilka”.

- Tytuł, który wtedy zwyciężył spośród moich opcji, jest także ostatnim słowem, które pada w powieści - wyjaśnia autor Mirosław Tomaszewski. - Wydało mi się to efektowną klamrą, ale czekając na werdykt doszedłem do wniosku, że ten tytuł nie oddaje właściwie treści książki. Czytelnikowi, który nic o powieści nie wie, może skojarzyć się z posiedzeniem partyjnym albo konferencją. Właśnie poprawiam kolejną wersję prequela „Powrotu Wilka”, który opisuje losy tych samych postaci 19-24 lata wcześniej. Wcześniejsza wersja tej powieści brała udział w Gdańskim Konkursie Literackim 2019r. i zdobyła wtedy wyróżnienie. Zamierzam wydać ją samodzielnie na początku 2022 roku i nadać jej tytuł, który będzie współgrał z sequelem, ponieważ obie fabuły, czytane w dowolnej kolejności, będą tworzyć trzecią, dodatkową, pełniejszą opowieść zmieniającą spojrzenie na przedstawione historie. Książki powinny nawiązywać do siebie także okładkami i tytułami.  Ze „Zjazdem” byłoby to bardzo trudne.

„Powrót wilka” jest 21 publikacją nagrodzoną w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca (kilkakrotnie jury nie wyłoniło zwycięzcy). Pierwszą wydaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, jako operatora konkursu. W uzasadnieniu wyboru komisja konkursowa napisała: - Jerzy Kwiatkowski po debiucie Zbigniewa Herberta napisał, że celem tego poety nie jest nowość, ale doskonałość. Na nowatorstwie nie zależy także Mirosławowi Tomaszewskiemu, autorowi powieści zwyciężczyni w Konkursie Literackim im. Bolesława Faca w roku 2020. To świetnie wyrobione prozatorskie ciasto, w którym co i rusz natrafiamy na mięsiste rodzynki metafor.

Otwarta książka. NA pierwszej stronie (na lewo) widać rozpoczynający się rozdział ósmy pod tytułem Wilk.

Czy powieść trafi na ekrany? Widzi ją tam Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i festiwalu FPFF Gdynia.

- „Powrót wilka” jest świetnym materiałem wyjściowym dla filmu, który byłby dla starszego pokolenia wzruszającą podróżą w czasie, a dla młodszych generacji wspaniałą lekcją z najnowszej historii Polski - twierdzi. - Powieść ma oryginalną perspektywę narracyjną, głównego bohatera z jego perypetiami, ale przede wszystkim kompozycję.

Przypominamy, że trwa nabór prac do tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego. Niepublikowane wcześniej utwory, czy to zbiory wierszy, opowiadań, esejów, wspomnienia, powieść, utwór dramatyczny, czy reportaż, pełnoletni autorzy mogą przesłać do 31 sierpnia do WiMBP Gdańsk, z dopiskiem „Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca”. Szczegóły na stronie internetowej biblioteki: Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.

Po lewej stronie okładka książki Powrót Wilka. Książka utrzymana jest w kolorach niebiesko- srebrnych.Przedstawia spokojne może i niebo. Napisy: Powrót Wilka. Mirosław Tomaszewski. Książka Laureata Gdańskiej Nagrody Literackiej im. Bolesława Faca. Logotyp Miasta Gdańska