Jesteś tutaj

Spotkanie z dziennikarką, podróżniczką i reportażystką – Olgą Dębicką. "Moja kraina dzieciństwa" – opuszczona Heimat.

/
Data wydarzenia: 
13.06.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Spotkanie z dziennikarką, podróżniczką i reportażystką – Olgą Dębicką. "Moja kraina dzieciństwa" – opuszczona Heimat.

Dziennikarka i podróżniczka, Olga Dębicka, od wielu lat współpracująca z National Geographic i Martyną Wojciechowską, przez kilkanaście lat prowadząca serwisy turystyczne w Wirtualnej Polsce, nagrodzona Złotym Piórem w Chorwacji. Olga Dębicka zaprezentuje stare, przedwojenne zdjęcia, które staną się przyczynkiem do rozmowy o przeszłości w wybranych bohaterów z tygla narodowościowego w Trójmieście po 1945. Będą to retrospekcje na temat opuszczonej krainy dzieciństwa. Spotkanie jest finansowane z budżetu Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.

Rozmówcy autorki w różowych barwach widzą szczęśliwą krainę dzieciństwa -

idyllicznie: przedwojenne Wilno, Lwów, Wołyń, Wolne Miasto Gdańsk, wieś

kaszubską i kociewskie miasteczka, przedwojenną Warszawę, Poznań, rubieże

pd-wsch. Polski. Wspominają szczegóły: niebieskie pola lnu nad Wilejką,

zakład krochmalenia kołnierzyków babki w Starogardzie Gdańskim, kaziukowe

serce ze Lwowa, smak zbożowej kaffee "Ma-Ma" z Marienburga, bunte Teller,

bożonarodzeniowy talerz z łakociami, "Rummel" - karuzelę z Jarmarku

Dominikańskiego, niedzielną wyprawę bryczką z dziadkami nad jezioro pod

Poznaniem.

Pastelowymi kolorami malują swoje wspomnienia z

dojrzałej młodości w powojennym Gdańsku/Gdyni/Sopocie, pomimo szarości

gruzów i ruin, bladości biedy, czerni śmierci.

 

 

Olga Dębicka - dziennikarka podróżnicza, reportażystka, pisarka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez 4 lata pracowała jako redaktor dodatku Podróże w Dzienniku Bałtyckim. Następnie przez 12 lat była kierownikiem i redaktorem 5 Serwisów Turystycznych w portalu Wirtualna Polska, w największym portalu w Polsce www.wp.pl (www.turystyka.wp.pl). 

Równocześnie od 15 lat regularnie pisze i współpracuje z czasopismem National Geographic Polska, obecnie jest stałym współpracownikiem Traveler National Geographic oraz pisze do pism lotniczych LOT: Kaleidoscope i Inspire ( w business class). Ma własny turystyczny portal informacyjny z blogiem z podróży www.travelfreedom.pl . Współpracuje z gazetami regionalnymi i czasopismami ogólnopolskimi. Publikowała od "Dziennika Bałtyckiego" po "Dialog Deutsch-Polnisches Magazin" i "National Geographic". Zadebiutowała książką: "Dziwka i Madonna. Marka Hłaski widzenie świata" (eseje krytyczno-literackie, 1996).

 Zbiór reportaży o powojennych losach gdańszczan złożył się na książkę "Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku" (2003). W latach 1997-2000 była reportażystką "Dziennika Bałtyckiego" (regionalnej gazety) i redaktorem dodatku Podróże.

 W latach 2000- 2012 była związana z największym portalem internetowym "Wirtualna Polska", jako kierownik serwisów turystycznych prowadziła www.turystyka.wp.pl, była również wydawcą strony głównej portalu. Obecnie jest stałym współpracownikiem National Geographic Traveler oraz pisma LOT Kaleidoscope. Z National Geographic współpracuje od ponad 15 lat, publikuje od początku polskiej edycji. Obecnie ma własny portal turystyczny www.travelfreedom.pl, w którym pisze blog z podróży. Prywatnie mama nastoletniego syna Kosmy, z którym podróżuje. Jak mówi na drugim miejscu po pisaniu, choć minęły czasy autostopu, nadal są podróże i bycie w drodze. Korespondencje z Kazachstanu, reportaże z Brazylii, Portugalii, Kenii, Tanzanii, z Wybrzeża Kości Słoniowej, Maroka... 

Data wydarzenia: 
13.06.2017
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: