Jesteś tutaj

Spotkanie na plaży z Moniką Bronicką

/
Data wydarzenia: 
24.08.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
13:00

Spotkanie na plaży z Moniką Bronicką

W ramach „Biblioteki na plaży” zapraszamy na spotkanie z Moniką Bronicką, niegdyś sportowcem startującym w Igrzyskach Olimpijskich, dziś globtroterem przemierzającym mile morskie po Wielkiej Rafie Koralowej wraz rodziną. Podczas jednej z wypraw Monika Bronicka napisała książkę przygodową dla dzieci - „Przygoda na rafie”. Spotkanie odbędzie się na Molo na Zaspie.

Monika Bronicka i Mariusz Delgas wraz z dziećmi na jachcie Talavera od wielu lat penetrują wody południowego Pacyfiku. Żeglują, nurkują i poznają zwyczaje miejscowych ludów.

W listopadzie 2007 roku 3-osobową załogą wraz z Leszkiem Ciupińskim żeglują z Australii do Papui Nowej Gwinei, wioząc na pokładzie tablicę pamiątkową ufundowaną przez  Uniwersytet Jagielloński i Muzeum Narodowe w Szczecinie w hołdzie światowej sławy antropologowi Bronisławowi Malinowskiemu. Celem wyprawy jest Wyspa Kiriwina. Za ten rejs otrzymują wyróżnienie z rąk Prezydenta RP w Dniu Flagi Polskiej 2 maja 2015 roku.

Od 2009 roku żeglują ze swoimi dziećmi. W pierwszym rejsie Jack ma 3 miesiące, a Stasia niespełna 2 lata. Rodzina się powiększa i kolejne rejsy odbywają w 5 osobowym składzie. Żeglują po Wielkiej Rafie Koralowej Australii, najczęściej w okresie polskiej zimy. Rejsy trwają zwykle 2-3 miesiące, a w listopadzie 2015 roku wyruszają w półroczny rejs, mając na pokładzie: Stasię lat 7,5, Jack’a lat 6 oraz Tobomę lat 3,5. Są na morzu dokładnie 171 dni. Dzieci uczą w systemie edukacji domowej. Jachtem Talavera, pod polską banderą żeglują miedzy wyspami i rafami odwiedzając łącznie 17 miejsc.

Podczas wyprawy Monika Bronicka pisze książkę przygodową dla dzieci „Przygoda na rafie”.

Dom zamieniony na żaglówkę? Wygodne łóżko na bujającą się koję? Plac zabaw na bezludne wyspy i podwodny świat? Pół roku na morzu to dla trójki rodzeństwa czas kreatywnych zabaw oraz obcowania z niezwykłą fauną i florą tropikalnego morza. Spotkanie z rekinami to codzienne wydarzenia, podobnie jak holowanie przez żółwia czy pisanie atramentem z kalmara.

„Przygoda na rafie” to połączenie zwykłego codziennego życia w niezwykłym miejscu. To opowieść o dziecięcych przygodach w świecie ciekawych zwierząt. Opowieść o rodzinie spędzającej miesiące na jachcie i traktującej go jak własny dom. Narratorem jest 6-letni Jack, który relacjonuje codzienne wydarzenia z życia na morzu. Spotkanie ze stadem wielkich płaszczek, wypchnięcie zaklinowanego w koralu rekina czy podglądanie kangurów to tylko niektóre z historii ujętych w książce. To niecodzienne, ale realne przygody w autentycznym świecie. Okazuje się, że mimo braku zabawek, placów zabaw, telewizora i gier elektronicznych, wystarcza czysta kreatywność dzieci i otwartość na otaczający świat, by ciekawie spędzać czas.

W trakcie spotkania będzie można nabyć ksiązkę „Przygoda na rafie” w promocyjnej cenie.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka - Iwona Demska. Wstęp wolny.

molo_zaspa-fb_event.jpg

Data wydarzenia: 
24.08.2017
Godzina rozpoczęcia: 
13:00
Udostępnij: