Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Piotrem Bernardynem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
29.11.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Spotkanie autorskie z Piotrem Bernardynem

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Bernardynem połączone z promocją jego najnowszej książki "Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny".

Historia współczesnego Hongkongu rozpoczyna się w połowie XIX wieku wraz z przybyciem Brytyjczyków. Od tego momentu kilka rybackich wiosek przekształca się stopniowo w gospodarczą metropolię, którą znamy.

Piotr Bernardyn, długoletni korespondent i komentator spraw azjatyckich, był naocznym świadkiem wielomilionowych demonstracji, które wybuchły w Hongkongu w 2019 roku. Opisuje, jak protestujący niszczyli symbole chińskiej władzy w mieście, jak głosowali przez internet podczas ulicznych zamieszek i jak diametralnie zmienił się ich stosunek do policji, którą uważali dotąd za swoją. Aby wyjaśnić przyczyny tych wydarzeń, przybliża nam sto pięćdziesiąt lat historii Hongkongu, pokazując inne oblicze miasta kojarzonego z pragmatyzmem i zarabianiem pieniędzy.

Wszystko po to, by uchwycić charakter miejsca, które – jak by się zdawało – ma w swojej naturze tymczasowość. Bernardyn tworzy niezwykły obraz metropolii, ale przede wszystkim jej mieszkańców, którzy wciąż zmagają się z odpowiedzią na pytanie o to, co to znaczy być Hongkończykiem.

Piotr Bernardyn (ur. 1970) – dziennikarz, od dwudziestu lat pisze na tematy międzynarodowe, przede wszystkim o kulturze, polityce i historii Dalekiego Wschodu. Gdańszczanin, w Polsce i Niemczech studiował ekonomię, a w Japonii stosunki międzynarodowe. Doradzał japońskim firmom inwestującym w Polsce, pracując również jako tłumacz. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty ukazywały się również m.in. w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”, a także w japońskiej prasie, gdzie pisywał o Polsce. Komentuje sprawy azjatyckie dla radia TOK FM, współpracował z Telewizją Polską. Autor książki Słońce jeszcze nie wzeszło, poświęconej tsunami i tragedii w Fukushimie, oraz reportażu Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny. Czas dzieli między Polskę i Japonię.

 

żródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hongkong

Data wydarzenia: 
29.11.2022
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: