Jesteś tutaj

Rzeźby, płaskorzeźby, sgraffito, szyldy, markizy…. Gdańsk budzi się do życia dzięki artystycznej odnowie elewacji.

/
Data wydarzenia: 
22.05.2015

Rzeźby, płaskorzeźby, sgraffito, szyldy, markizy…. Gdańsk budzi się do życia dzięki artystycznej odnowie elewacji.

Fasady 2.1 - zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania.

Od pewnego czasu idąc ulicami gdańskiej Starówki możemy zaobserwować, że nasze miasto ulega przemianie. Stopniowo, krok po kroku, powraca do życia odświeżane nową barwą kamienic.

7 maja, na drugim spotkaniu organizowanego przez Filię Gdańską cyklu Fasady 2.1, mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się tej transformacji. Gośćmi specjalnymi  biblioteki byli tego wieczoru Jan Kołodziej i Paweł Mrożek, współtwórcy projektów Ogarna 2.0 oraz Nowa Szeroka.  Punktem wyjścia prezentacji był schemat Starego Miasta uświadamiający zebranym jak niewielki procent zabudowań doczekał się rekonstrukcji. W dodatku tuż po wojnie większość kamienic odbudowano w sposób symboliczny, bez dbałości o elementy dekoracyjne, które niegdyś tworzyły charakter i klimat Starówki. W związku z tym główną ideą przyświecającą projektom było odświeżanie elewacji poprzez sztukę.  Zdobienia kamienic noszą teraz cechy stylów XIX i początku XX wieku, ale nawiązują też do trendów współczesnych. Zgodnie z zamiarem twórców, odnawiane ulice powinny wpasować się w otaczającą je przestrzeń miejską. Elementy artystyczne miały zatem nie tylko naśladować tradycję, ale współuczestniczyć w tworzeniu nowej, żywej historii miasta za sprawą nowoczesnych detali czy śmielszych kolorów.

Na spotkaniu obejrzeliśmy  zdjęcia odnowionych budynków i usłyszeliśmy  historie dotyczące poszczególnych elewacji. Goście opowiedzieli nam o codziennych przypadkach związanych z organizacją logistyczną projektu jak również o życzliwej współpracy mieszkańców. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i możliwe, że będzie kontynuowany.

Ewa Pilachowska

Data wydarzenia: 
22.05.2015
Udostępnij: