Jesteś tutaj

Rysuje się! Wywiady z trójmiejskimi ilustratorami

/
Data wydarzenia: 
28.02.2021

Rysuje się! Wywiady z trójmiejskimi ilustratorami

Brakuje Wam kontaktu z ilustracją i warsztatów rysunkowych w Bibliotece Oliwskiej? Jest na to sposób! Zapraszamy do lektury wywiadów z trójmiejskimi ilustratorami, które przeprowadził Mateusz Pudlis.

 

1. Jeden rysunek za tysiąc słówRozmowa z ilustratorem Bartłomiejem Broszem

Bartłomiej Brosz jest autorem rysunków i ilustracji do gazet, podręczników i książek dla dzieci. Ostatnio w wydawnictwie Adamada ukazała  autorska, kapitalna seria książek B. Brosza - Gdybym miał goryla, Gdzie się zmieści żyrafa, Jak znaleźć słonia, Przydałby mi się wieloryb. Z niecierpliwością czekamy na wydanie kolejnych tytułów.

2. Czy smok to zwierzę? Rozmowa z ilustratorką Agnieszką Żelewską

Agnieszka Żelewska jest ilustratorką książek i podręczników dla dzieci. Najbardziej lubi rysować koty, misie (które jadą i jadą...), świnki (szczególnie Wesołe Ryjki) i czarownice (głównie Irenki). Lubi spotkania z dziećmi, rozmowy o książkach i wspólne rysowanie. Szyje też niezwykłe, unikatowe zabawki. Otrzymała szereg nagród i wyróznień, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodę Polskiej Sekcji IBBY.

(źródło opisu wyd. Egmont i wyd. Bajka)

3. Dwie pasje. Rozmowa z ilustratorką Marianną Jagodą

Skończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustracją książkową i projektowaniem graficznym. Brała udział w wielu wystawach i konkursach Sztuki Książki w kraju i za granicą (otrzymała m.in. wyróżnienie za wysoki poziom artystyczny ilustracji książkowej od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie Współczesna Sztuka Książki); współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Adamada, Literatura, Media Rodzina, wydawnictwa edukacyjne) i instytucjami kultury. Największą przyjemność sprawia jej ilustrowanie książek dla dzieci. Jej ilustracje są pogodne, emanują dobrą energią i wspomagają rozwój wyobraźni najmłodszych.

4. Wędrówka ze słowem pod ramię. Rozmowa z ilustratorką Joną Jung

Mieszka w Gdańsku. Zajmuje się ilustracją i projektowaniem książek dla dzieci, pisze też opowiadania i wierszyki. Zilustrowała i zaprojektowała kilkadziesiat książek. Współpracowała z najbardziej znanymi czasopismami dla dzieci i wieloma wydawnictwami. Laureatka mnóstwa nagród i wyróżnień. 

5. Dzieci zawsze zrobią coś ponad. Rozmowa z ilustratorką Ewą Poklewską-Koziełło

Współpracuje z wiodącymi wydawnictwami, dla których zilustrowała kilkadziesiąt książek najlepszych polskich i zagranicznych autorów. Wykonuje ilustracje do podręczników i multimediów. Jej ilustracje są nowoczesne, dynamiczne i niezwykle dowcipne. Potrafi zaskakująco i wyjątkowo trafnie zinterpretować każdy tekst literacki.

(źródło opisu: Wyd. Bajka)

6. Wszyscy jesteśmy dziwolągami. Rozmowa z ilustratorem Wojciechem Kołyszko

Autor kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży. Zaprojektował ok. 200 plakatów i okładek książek, kilkanaście z nich projektował i zilustrował w całości. Dwukrotny laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995, 1999). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego.Wytrwały tropiciel Humbajów i Ożywisów.