Jesteś tutaj

Publikacja o Lechu Bądkowskim wyróżniona!

/
Data wydarzenia: 
11.07.2021

Publikacja o Lechu Bądkowskim wyróżniona!

Publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej 2021.

Komisja w składzie
Przewodniczący komisji:    prof. Tadeusz Linkner
Członek komisji:                   prof. Kazimierz Nowosielski
Członek komisji:                   mgr Renata Mistarz
Członek komisji:                   mgr Bogumiła Cirocka
Członek komisji:                   mgr Iwona Makurat
Członek komisji:                   dr Grzegorz Schramke

Przyznała nagrody w kilku kategoriach, m.in. literatura piękna w języku kaszubskim, tłumaczenie, belletrystyka dla dzieci.

Redaktorzy naszej publikacji „Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” Marek Adamkowicz i Iwona Joć otrzymali wyróżnienie w kategorii Literatura pomorska. Literatura faktu.
Współwydawcą książki jest  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.


Po prawej stronie na białym stole leży książka: "Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie”. Na okłądce czarno-biały portret mężczyzny. Po lewej stoi roślinka doniczkowa o dużych ,licznych zielonych liściach
 

O książce:

To jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920-1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
Lech Bądkowski (1920-1984)- z urodzenia torunianin, z wyboru gdańszczanin. Żołnierz kampanii wrześniowej oraz norweskiej, za którą został odznaczony orderem Virtuti Militari. Uczestnik bitwy o Atlantyk i zaprzysiężony cichociemny. który dwukrotnie odbył loty na Polskę. Po powrocie do kraju - pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz. Niespokojny duch. Człowiek o wielu talentach i wielu twarzach. O tym jak go zapamiętali opowiadają m.in. Andrzej Bądkowski, ks. Stanisław Bogdanowicz, Tadeusz Bolduan, Józef Borzyszkowski i inni. Ich relacje zostały skonfrontowane w książce z wywiadem-rzeką, którego Lech Bądkowski udzielił w 1983 r. Marii Mrozińskiej i Grzegorzowi Fortunie. Zapis tej rozmowy jest tu po raz pierwszy prezentowany w całości.

Książka do kupienia w naszym sklepiku (link do sklepu online) oraz w wybranych filiach WiMBP (link do listy bibliotek ze sklepikami stacjonarnymi).

Pozostałe przyznane nagrody i wyróżnienia można zobaczyć na stronie: Konkurs Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej 2021

Data wydarzenia: 
11.07.2021
Udostępnij: