Jesteś tutaj

"PRL w oczach uczniów" - wystawa pokonkursowa

/
Data wydarzenia: 
15.04.2021

"PRL w oczach uczniów" - wystawa pokonkursowa

Zapiski, wspomnienia, rodzinne fotografie, wycinki z gazet. Zapraszamy do obejrzenia wystawy "PRL w oczach uczniów".

Napis: PRL w oczach uczniów. Wystawa pokonkursowa. W tle znajdują się wycinki ze starych gazet. Mają pożółkłe strony.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, a dokładnie jej Filia Gdańska (ul. Mariacka 42) oraz Szkoła Podstawowa nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego w Gdańsku (ul.  Radarowa 26) zorganizowały w roku szkolnym 2020/21 konkurs historyczno-plastyczny „PRL w oczach uczniów”. Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie klas VI, VII i VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego. Jak głosił regulamin, konkurs polegał na wykonaniu w dowolnej technice autorskiej planszy tematycznej w formacie A2, obrazującej pamiątki, zdjęcia, zapiski, wspomnienia zgromadzone przez rodzinę i znajomych ucznia, a dotyczące okresu PRL-u, w szczególności wydarzeń Grudnia 1970 i pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce (w dniu 4 czerwca 1989 r.). Uczniowie – autorzy najciekawszych prac zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego. W tym etapie należało opowiedzieć o materiałach przedstawionych na planszy.

Celami konkursu były:

 • upowszechnianie postaw obywatelskich,
 • nabywanie wiedzy o czasach PRL-u, w tym wydarzeniach Grudnia 1970 i pierwszych częściowo wolnych wyborach,
 • nabywanie umiejętności pozyskiwania wiedzy i informacji historyczno-społecznych z różnych źródeł,
 • nabywanie umiejętności selekcji informacji pod kątem tematu,
 • wykorzystywanie w praktyce umiejętności graficznego przedstawienia tematu,
 • wykorzystanie w praktyce umiejętności wypowiadania się na forum na zadany temat.

Komisja Konkursowa pracowała w składzie:

 • Bernadeta Budzińska - nauczycielka historii w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, autorka i organizatorka wielu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.
 • Agata Markiewicz-Babło - dyrektor SP nr 82 w Gdańsku, nauczycielka języka polskiego i historii, współautorka formuły konkursu.
 • Zbigniew Walczak - kierownik „Filii Gdańskiej” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, współorganizator konkursu.

Komisja zakwalifikowała do finału osiem prac. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w etapie wojewódzkim uzyskali tytuł FINALISTY a najlepsi Laureata

Finał odbył się on-line w dniu 26 marca 2021 roku. Po wysłuchaniu prezentacji uczniów i rozmowach z każdym z uczestników jurorzy przyznali następujące miejsca i tytuły:

Miejsce I (ex aequo) Pola Kaliszczak SP nr 1 w Gdańsku

 Pola_Kaliszczak SP 1 Gdańsk. Duża kartka wyklejona zdjęciami i fragmentami z gazet. Przy każdym zdjęciu jest przyklejona mała kartka z ręcznie zrobionymi notatkami. Na fotografiach między innymi: Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa niesiony na rękach przez kilka osób, szpaler milicjantów, obrady Okrągłego Stołu, zdjęcie paszportu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kartki na żywność. Między zdjęciami napisy z gazet: Wybory ’89. Każdy kto nie chory idzie na wybory. Stan Wojenny. PRL. Strach. Zniewolenie.

oraz Aleksandra Socha SP nr 82 w Gdańsku
Aleksandra_Socha SP 82 Gdańsk. Duża kartka jest wyklejona stronami z gazet. Kilka nagłówków: Głos wybrzeża. Wprowadzenie Stanu wojennego w Polsce. Grudzień 1970 – przebieg wydarzeń na Wybrzeżu Gdańskim. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. Tygodnik Solidarność. Na kartce napisane ręcznie: PRL – 1952 -1989. Nadzieja. Odrodzenie. Obok wycinków z gazet są ręcznie zrobione notatki.

Miejsce II (ex aequo) Aleksander Stankiewicz SP nr  82 w Gdańsku
 

 Aleksander_Stankiewicz SP 82 Gdańsk. Duża kartka jest w większości wypełniona ręcznym pismem. Nagłówek: Polska Rzeczpospolita Ludowa. Kilka zdjęć i wycinków z gazet. Wśród nich między innymi: obrady Okrągłego Stołu, Kartka na żywność, Gdańsk Sierpień ’80. PRL (1952-1989).

oraz Jan Pawłowicz Sp nr 82 w Gdańsku

 Jan_Pawłowicz SP 82 Gdańsk. Duża kartka z nagłówkiem: Wspomnienia z PRL. Kartka wypełniona fotografiami z gazet. Są na niej także rodzinne zdjęcia. Każde zdjęcie jest opisane ręcznym pismem. Są tam między innymi: banknoty i monety używane przed denominacją, samochody – mały i duży fiat, skan telegramu. Rodzinne zdjęcia przedstawiają zabawy na śniegu. Podpisano je jako zimę stulecia.

Miejsce III (ex aequo) Julia Zdyb SP nr 82 w Gdańsku
 Julia_Zdyb SP 82 Gdańsk. Duża kartka. Jej brzegi wyglądają na lekko nadpalone. Na środku jest napis: Pałkami prawdy nie da się zabić. Dookoła napisu są przyklejone zdjęcia i rysunki. Między innymi: Zdjęcia z Grudnia ’70, obrady Okrągłego Stołu, rodzinne dokumenty, kartki na żywność. Są także wycinki z gazet z nagłówkami: Wybory ’89. Musimy wygrać. Inna przedstawia śpiące dzieci i napis: Aby jutro były z nas dumne. Solidarność. Głosujcie 4 czerwca.

oraz Agata Zaczkowska SP nr 82  w Gdańsku
 Agata_Zaczkowska SP 82 Gdańsk. Duża biała kartka. Do niej przyklejono czarno-białe zdjęcia i notatki- także czarno-białe. Nagłówek: PRL. Na zdjęciach banknot 200 zł sprzed denominacji, kartki na żywność, fotografia Wojciecha Jaruzelskiego.

 

Franciszek Sołtyszewski SP nr 20 w Gdańsku
Franiszek Sołtyszewski SP 20 Gdańsk. Duża kartka podzielona kolorami na pół. Górna połowa jest biała, dolna czerwona. Na kartce są przyklejone zdjęcia. Każde jest podpisane. Między innymi są tutaj: zdjęcia z Czarnego Czwartku, ZOMO podczas stanu wojennego, Grudzień ’70, Pomnik Trzech Krzyży. Są także napisy: Nie spij, bo cię przegłosują. Wybory’89. W samo południ 6 czerwca 1989. solidarność.

i Oliver Kruszyński SP nr 23 w Gdańsku otrzymali tytuł Finalisty

Oliver Kruszyński SP 23 Gdańsk. Duża kartka jest w większości wypełniona ręcznie pisanymi notatkami. Oprócz tekstu jest kilka zdjęć. Między innymi monety, kartka na żywność, bon towarowy na 5 dolarów. Są także nagłówki: PRL. Wydarzenia z 1970r. 12 grudnia. 4 czerwca 1989r.

Wszyscy uczniowie otrzymają po dwa punkty na świadectwie, oprócz tego wysłano im pocztą Dyplomy Laureata lub Finalisty oraz zestawy książek. Kolejną nagrodą, zgodnie z regulaminem, jest udział w niniejszej wystawie.

Organizatorzy, czyli  WiMBP oraz SP nr 82 w Gdańsku mają nadzieję, że druga edycja konkursu zaplanowana w nowym roku zgromadzi większą rzeszę pasjonatów historii , co zaowocuje większą ilością prac.

 

Data wydarzenia: 
15.04.2021
Udostępnij: