Jesteś tutaj

Posłuchaj Azji

/
Data wydarzenia: 
27.03.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

Posłuchaj Azji

Zapraszamy na muzyczne spotkanie z tradycyjnymi chińskimi instrumentami

Gabinet Szanghajski oraz Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim zapraszają na spotkanie z tradycyjnymi chińskimi instrumentami.

Na wyjątkowy charakter muzyki tradycyjnej wpłynęły wielkie chińskie filozofie i zróżnicowanie etniczne w Państwie Środka. W klasycznych utworach żaden dźwięk nie jest przypadkowy, bowiem kompozycje były tworzone według ściśle określonych kanonów. Sam Konfucjusz podkreślał, że piękno melodii regionalnych świadczy o wartości sprawowanych tam rządów. Dodatkowo przypisywał muzyce moc oczyszczania umysłu i wpływ na zachowanie harmonii między niebem a ziemią. Każdy klasyczny chiński instrument ma swój odpowiednik w porze roku. Każdy dźwięk ma wywołać u słuchacza określone uczucia i skojarzenia. Instrumenty strunowe symbolizowały czystość i wierność, z kolei lutnia odzwierciedlała harmonię w małżeństwie.  Podczas naszego wydarzenia usłyszeć będą mogli Państwo utwory zagrane m.in na hulusi (葫芦丝), czyli tradycyjnym chińskim instrumencie dętym zbudowanym z bambusowych piszczałek. Czyste i łagodne dźwięki hulusi przypominają melodie grane na klarnecie.

Zagrają dla Państwa studentki Muzycznej Akademii w Gdańsku.

Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Szlakami Azji pod patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz pod patronatem honorowym i we współpracy z Instytutem Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.

Data wydarzenia: 
27.03.2020
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: