"POLSKA MOŻE BYĆ LEPSZA" - spotkanie z Radosławem Sikorskim
CZY ZMIERZAMY KU GEOPOLITYCZNEJ KATASTROFIE?
Mamy być dumni, że wstaliśmy z kolan, a nie zauważać, że upadliśmy na głowę.
Narzucają nam język nienawiści. Wyzywają od zdrajców i odmawiają polskości.
Koszulka z napisem „„Śmierć wrogom ojczyzny” ma być miarą patriotyzmu.
Świat jeszcze przed chwilą patrzył na nas z podziwem. Liczono się z naszym zdaniem. Byliśmy wiodącym państwem Europy. Dziś patrzy się na nas ze zdumieniem. Stoimy z boku. Władza mówi, że dumnie, ale faktem jest, że samotnie.
Radosław Sikorski jest wykładowcą (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradcą w grupie Eurasia. Był ministrem obrony (2005-2007), ministrem spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałkiem Sejmu (2014-2015).
Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli (1986-1989). Laureat nagrody World Press Photo. Był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej (2001-2005).
Wraz z Carlem Bildtem zainicjował Partnerstwo Wschodnie UE. Zaproponował i pomógł ustanowić Europejską Fundację na rzecz Demokracji oraz Nagrodę Solidarności. W 2014 roku prowadził misję UE w Kijowie, co powstrzymało rozlew krwi na Majdanie.
Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy za „mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia.
Autor książek: “Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny“, “The Polish House – an Intimate History of Poland” oraz “Strefa zdekomunizowana–wywiad rzeka“.