Jesteś tutaj

Polak tu był. Sycylia- śladami polskich artystów

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.10.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Polak tu był. Sycylia- śladami polskich artystów

Rada Osiedla Żabianka -Wejhera -Tysiąclecia -Jelitkowo zaprasza na prezentację multimedialną, fotografie i opowieści dziennikarki Ewy Cichockiej

"Co jakiś czas wyruszamy razem, podążamy za pasją. Szukamy ciekawych miejsc, staramy się na nie spojrzeć odmiennie i utrwalać w obrazie i słowie, to co nas zachwyca. Nasza wizyta na Sycylii była kolejną na Wyspie Szczęśliwej. Poznałyśmy jej bogactwa krajobrazu, pierwotne wulkany i wysepki zagubione w morzu i w czasie. Tym razem jednak trasa podporządkowana była naszym literackim znaleziskom. Chciałyśmy spojrzeć na Sycylię z naszej, polskiej perspektywy. Pragnęłyśmy popatrzeć na zabytki, krajobraz i przyrodę wyspy, opisując ją wspomnieniami polskich twórców, nazywając ją słowami naszych poetów, usłyszeć w dźwiękach naszych kompozytorów. Stąd pomysł na objazd Sycylii śladami twórczości Mickiewicza, Krasińskiego, Niemcewicza, Iwaszkiewicza, Brandstaettera, Herberta czy Szymanowskiego.
Nowością było także nawiązanie kontaktów z Polkami, mieszkającymi tam na stałe. Naszą wyprawę nazwałyśmy Polak tu był, przywołując słowa Krasińskiego: wyryłem na murze bliskim drogi mesyńskiej: „Polak tu był”. Kiedyś przyjdzie na to miejsce ktoś z Polski rodem i przeczyta, i rozraduje się w duszy."

źródło: E.Cichocka

Data wydarzenia: 
22.10.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: