Jesteś tutaj

Poezja łagodzi obyczaje

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
27.03.2021

Poezja łagodzi obyczaje

Nie samą prozą człowiek żyje... Zapraszamy na wyjątkowy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.

Grafika. Napis: 21 marca Międzynarodowy Dzień Poezji. Koncert Tomasza Oleszewskiego. Godz. 16:00. Zdjęcie: Mężczyzna gra na gitarze i śpiewa do mikrofonu.

Czy poezja może być atrakcyjna i „wciągająca? Najlepiej się o tym przekonać podczas Światowego Dnia Poezji, który przypada na 21 marca. Międzynarodowe święto - ustanowione przez UNESCO - w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiliśmy uczcić inaczej - koncertem Tomasza Olszewskiego, dziennikarza, prezentera radiowego i telewizyjnego oraz śpiewającego poety.

Jak mówi artysta, światowy dzień poezji brzmi pięknie, ale i niepokojąco, bo to by oznaczało, że pozostałe dni roku są przeznaczone tylko dla prozy. Nie musi tak jednak być. Dlatego zgodnie z założeniem UNESCO, WiMBP Gdańsk chce dać impuls, by docenić poezję nie tylko od święta - czytać ją, pisać, publikować i nauczać poezji.

Poezję można również śpiewać. Unikatowy koncert Tomasza Olszewskiego zarejestrowaliśmy w gościnnych progach odnowionej czytelni filii WiMBP na gdańskim Chełmie. Podczas występu zabrzmiały utwory z różnych etapów twórczości artysty. Zapraszamy do obejrzenia.

Koncert będzie można obejrzeć 21 marca 2021r. (niedziela) o godzinie 16:00

Dossier Tomasza Olszewskiego

Autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer, lub - po prostu - śpiewający poeta.
Debiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.

dzien poezji chelm - spiewajacy Tomasz Olszewski.png

Początek lat osiemdziesiątych to, z jednej strony, koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, z drugiej udany i naznaczony nagrodami i wyróżnieniami udział w festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i poetyckiej.

Opublikował swoje teksty w tomiku „Zapiski z podróży” a także w kilku antologiach poetyckich. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych, pisał teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na paru płytach.

Nagrał sześć płyt autorskich („Przesiadka” - 1996, „Lajf” - 2002, „Odbijany” - 2010, „Jest pięknie” - 2011, „Łatwa miłość” - 2018 i „Czarna tęcza” - 2019).

Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu “3xBARDziej”, “Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki”(2001),  festiwalu Teatru Polskiego  Radia i Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” (“Bardowie Polskiego Radia”), czy “Sopot Bard's Meeting”.

Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże.

 

Data wydarzenia: 
27.03.2021
Udostępnij: