"Pożegnanie Gdańska". Dorota Kolak czyta wiersze Dariusza Wasielewskiego. - ODWOŁANE!!!
Dariusz Wasielewski (ur. 1960)
Poeta, publicysta. Absolwent Filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Jest autorem zbiorów wierszy: „Niedziela” (1982), „Jestem z rodu zwycięzców a żyję wśród klęsk” (1984), „Wytrwałość” (1989), „Czekam na wrzesień” (1994), „Pożegnanie Gdańska” (2019). Laureat Czerwonej Róży (2009). Pracował m. in. w Tygodniku Gdańskim, Dzienniku Bałtyckim, Radiu Gdańsk (aktualnie). Był rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność”.
O wierszach:
Rzadko się zdarza, że poezja stawia dzisiaj pytania o wartości podstawowe, o tożsamość. Wiersze Dariusza Wasielewskiego z tomu „Pożegnanie Gdańska”, wydanego właśnie przez Wydawnictwo „Bernardinum”, dają nam tę pewność. Pewność, że zadajemy pytania o własną kondycję – bez ustanku, bez przebaczenia.
Niech nas nie zmyli podtytuł tej publikacji: „Wiersze wybrane dawne i nowe”. To nie jest wybór wierszy z wcześniejszych wydawnictw tego autora. Nic podobnego. Ten wybór, to raczej wybór z ostatnich 25 lat milczenia, bowiem ostatni tomik Wasielewskiego „Czekam na wrzesień” ukazał się w roku 1994. Ale i to nie do końca prawda, bowiem w „Pożegnaniu Gdańska” znajdziemy też wiersze jeszcze wcześniejsze. A więc, to taka ‘zagrywka’ poety, który mówi nam może, że to wybór z teczek pełnych wierszy, wypełniających szuflady jego biurka. Starannie wyselekcjonowany. Spośród wielu, których nie dane było nam poznać. Ale i to nie do końca prawda, bowiem uważny czytelnik pism literackich mógł regularnie przez wszystkie te lata spotykać się z nimi choćby w „Toposie”, a także załączanych do tego pisma specjalnych wydawnictwach, jak choćby arkusz tego poety „Nowy początek” z lipca 2018 roku.
Opublikowane dotąd cztery zbiory wierszy Wasielewskiego ukazały się w latach 80 i 90-tych. Spośród nich tom zatytułowany „Wytrwałość” z 1989 roku wydany był w tzw. drugim obiegu. To były czasy nielegalności wszystkiego, szczególnie niechcianej literatury. I to właśnie w „Wytrwałości” pojawiła się pierwotna wersja poematu „Rozmowa z Günterem Grassem” – jedynego znanego nam wcześniej tekstu spośród ponad dwudziestu pozostałych, składających się na „Pożegnanie Gdańska”.
W roku 2009 Wasielewski został laureatem najstarszego konkursu poetyckiego w Polsce o Nagrodę Czerwonej Róży (była to jego jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja). Otrzymał ją za poemat „Exodus”, który także znajdziemy w najnowszej książce autora.
Wiersze autora z tomiku „Pożegnanie Gdańska” będą czytały aktorka Dorota Kolak oraz dziennikarki Iwona Demska i Iwona Borawska.
Dorota Kolak pochodzi z krakowskiej rodziny, w której losy teatr był wpisany od co najmniej trzech pokoleń. W roku 1980 ukończyła krakowską PWST. Karierę aktorską rozpoczęła na deskach Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Była tam jednak krótko. Zaraz potem - w roku 1982 została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Gra najczęściej postacie mroczne, skomplikowane, o zabarwieniu dramatycznym. Jak sama mówi: „Te role, które są dla mnie najważniejsze, to role wariatki albo kobiety nad przepaścią, kompletnie pokręconej w środku, szalonej, a nie grzecznej czy dobrze ułożonej".
Współorganizatorem spotkania jest Radio Gdańsk.