Jesteś tutaj

Piszmy. Antologia

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.04.2018

Piszmy. Antologia

Prezentujemy publikację pt. "Piszmy. Antologia". Książka w formie e-booka jest efektem pracy uczestników pierwszej edycji warsztatów pisarskich "Piszmy!", które odbyły się w zeszłym roku w Bibliotece pod Żółwiem.

Książka - "PISZMY. ANTOLOGIA" jest efektem pracy trzynastu osób, które wzięły udział w blisko półrocznych warsztatach organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego pod wdzięczną nazwą „Piszmy”. Warsztaty literackie „Piszmy” skierowane były do początkujących autorów, którzy nie mają na swoim koncie samodzielnej książki. Zajęcia, które oferowaliśmy, miały rozwinąć praktyczne umiejętności związane z pisarskim rzemiosłem. Omówić wszystkie etapy tworzenia dzieła literackiego, od zbierania materiałów i planowania, poprzez budowanie scen i fabuły, po konstruowanie wiarygodnych bohaterów oraz wypracowywanie własnego stylu. Głównym prowadzącym warsztaty oraz opiekunem literackim grupy uczestników był Daniel Odija, autor książek, scenariuszy do filmów, słuchowisk i komiksów, który od wielu lat prowadzi warsztaty pisarskie w całej Polsce. Ponadto w warsztatach wzięli udział: redaktor wydawniczy Przemysław Kaniecki, który pomógł początkującym twórcom nadać dziełom pożądaną formę, oraz wydawca — Michał Alenowicz, właściciel oficyny „Wiatr od Morza”, który zapoznał autorów z realiami rynku książki.

„Piszmy” to również idea przyświecająca twórcom warsztatu, by propagować pisanie jako formę komunikowania się i ekspresji własnych myśli i uczuć.

Autorzy "Piszmy. Antologia":

Monika Bronicka "Łowy"

Rudolf Dettlaff "Kosmiczne SOS!"

Małgorzata Fojcik "Będzie lepiej"

Agnieszka Gorlak "Pamiętasz mnie?"

Karolina Jaworska "Kocie".

Damian Kurniewicz "Przez serce do żołądka"

Michał Naumowicz "Sąsiedzi"

Maria Peplińska "Wisielec"

Julia Perlikowska "Tylko nikomu o tym nie mów - teza o umieraniu, samotności i podłości"

Hanna Piwowarska "Tylko na chwilę..."

Anna Aleksandra Schmidt "Za dużo nieba"

Mateusz Tukalski "Pęknięcie"

Magdalena Tytyk "Jak za pierwszym razem"

 

"Antologia, którą będziecie mieli okazję przeczytać, to efekt kilkumiesięcznych warsztatów literackich, jakie  miałem zaszczyt prowadzić w Bibliotece pod Żółwiem. Jestem przekonany, że tej atmosfery, ludzi i miejsca nie zatrze w mojej pamięci bezduszny upływ czasu. Zostaną we mnie na zawsze.

Podczas cyklicznych zajęć w kilkunastoosobowej grupie wykonywaliśmy ćwiczenia, które w pewnym stopniu wpłynęły na poprawę warsztatu naszego pisania i uporządkowały przyszłe plany pisarskie. Ale najważniejsze, co chcieliśmy osiągnąć, to twórczy kopniak, który miał nas rozpędzić do zapisywania swoich słów, zdań, opowieści. Myślę, że się udało. Wzajemnie się inspirowaliśmy. Korzystaliśmy ze swoich doświadczeń życiowych. Uczyliśmy się różnych spojrzeń na jedną i tę samą sprawę. Wspaniała przygoda intelektualna! No i praktyczna nauka.

Bo ci, którzy mieli pewne wątpliwości, ukierunkowali mgliście pomyślane fabuły na drogę, którą być może będą podążać nadal. Wykrystalizowali sposób ich zapisu. Niektórzy obudzili się ponownie do pisania po kilkuletnim śnie zimowym. Inni zyskali dyscyplinę, która podpowiada, że w codziennej systematyczności tkwi klucz do sukcesu, jakim jest ukończenie rozpoczętego projektu. I śmiem twierdzić, że każdy z uczestników warsztatów dodatkowo wyczulił się na obserwację otoczenia i siebie samego.

W dodatku coś mi się zdaje, że nikt, kto przyjeżdżał na nasze zajęcia, nie uznał czasu im poświęconego za stracony. To już naprawdę wiele. Bo czas naszego życia bezustannie się kurczy. A literatura ten czas w nieskończoność rozciąga tak, że zyskujemy wiarę w nasze nieprzemijanie. Nawet jeśli to wiara płonna, piękne to złudzenie.

Literatura może stać się pasją życia, jego oddechem i myślami. Nie zawsze jednak zdarzają się spotkania, podczas których można o swojej pasji swobodnie rozmawiać. A taką okazję stworzyli nam ludzie z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Za co im, w imieniu całej naszej „warsztatowej” grupy, serdecznie dziękuję".

Daniel Odija

4 piszmy.jpg

Data wydarzenia: 
23.04.2018
Udostępnij: