Jesteś tutaj

Picasso mniej znany – życie prywatne, opowieści świadków. Czy wielki malarz był szalony?

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
02.06.2015

Picasso mniej znany – życie prywatne, opowieści świadków. Czy wielki malarz był szalony?

Niezwykły talent idący w parze z zaburzoną psychiką, pomieszaniem zmysłów, szaleństwem. To opowieść stara jak świat, wciąż powracająca w biografiach artystów i innych postaci znanych z kart historii. Czy dotyczy ona również Pabla R. Picassa, malarza który swoim pędzlem odmienił oblicze sztuki? Czy możemy myśleć o jego dziełach jako o tworach genialnego, ale jednocześnie chorego umysłu? Granica, za którą znajduje się szaleństwo jest czasem bardzo cienka, wręcz niezauważalna. 26 maja, w Filii Naukowej, próbowaliśmy zbliżyć się do prawdy.

W ramach cyklu „Doktowykłady” odbyło się spotkanie z Judytą Srzednicką, która przedstawiła nam mniej znane fakty z życia kontrowersyjnego artysty. Wysłuchaliśmy o dzieciństwie Picassa, w którym objawiły się szczególne zdolności plastyczne i ujmujący charakter. Chociaż zwykle poszukuje się przyczyn problemów psychicznych w latach najmłodszych, podobnych epizodów zabrakło w biografii malarza. Prelegentka wskazała za to na okres nieco późniejszy, kiedy pojawiły się kobiety i rozpoczął konflikt z Bogiem.

Oba te czynniki mocno wpłynęły na życie wewnętrzne, twórczość oraz losy malarza. Relacje z płcią piękną miał Picasso bardzo skomplikowane, podobnie jak z przyjaciółmi. Pomimo magnetycznej osobowości, odznaczał się egoizmem i wyrachowaniem. Nie szanował bliskich. Zdradzał i wykorzystywał kolegów, bił kochanki i żony.

Był postacią pełną paradoksów. Potrafił łączyć mistycyzm z deklarowanym ateizmem. Towarzyszył mu nieustający strach przed śmiercią i starością a fascynowała filozofia Nietzschego. Miał też zdiagnozowaną depresję. Zacytowane przez prowadzącą wypowiedzi ludzi znających Picassa tworzą obraz człowieka fascynującego, pociągającego lecz jednocześnie odpychającego, w którym niezwykły talent mieszał się z licznymi obsesjami.

Spotkanie z mgr Judytą Srzednicką było ostatnim z serii „Doktowykładów” w Filii Naukowej. Zachęcamy jednak czytelników do śledzenia naszej strony, na której pojawiać się będą zapowiedzi kolejnych wykładów – o bardzo zróżnicowanej tematyce - w pozostałych bibliotekach.

Ewa Pilachowska

Data wydarzenia: 
02.06.2015
Udostępnij: