Jesteś tutaj

Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy

/
Data wydarzenia: 
20.09.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy

W ramach wtorkowych spotkań Klubu "pod Kogutem" zapraszamy na projekcję filmu i dyskusję.

"Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy"

to średniometrażowy film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento dzięki dofinansowaniu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu z czasów II wojny światowej, która rozgrywa się w trzech aktach. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu i w lasach Piaśnicy. Drugi to pełna tajemnic, niedomówień manipulacji historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu. Natomiast akt trzeci o zajmująca opowieść o tych, którzy mimo problemów i obojętności otoczenia starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom oraz ich rodzinom pozwolić na godne uczczenie pamięci tych, którzy kiedyś zniknęli z ich życia, pozostawiając do dziś trwające cierpienie.

Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

Zdjęcia dokumentalne realizowane były w Wejherowie i okolicy. Sceny fabularyzowane z udziałem kilkudziesięciu aktorów i statystów, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej "Mława", Grupy Rekonstrukcji Historycznych "17. INFRATERIE DIVISION" oraz Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barw "PERKUN"  nagrywano w Mławie, Nowym Targu i Oświęcimiu.

Film jest wspólnym dziełem Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla. Twórcy ci mają w swoim dorobku realizacje o tematyce religijnej, historycznej i społecznej. Taka szeroka panorama ich zainteresowań sprawia, że uniwersalistyczny przekaz dzieła może nabrać szczególnego, artystycznego charakteru.

Data wydarzenia: 
20.09.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: