Oliwski Dzień Poezji
W dniu 12 maja 2018 r. odbył się Oliwski Dzień Poezji. Wzdłuż alejek Parku Oliwskiego zostało rozwieszonych na linkach 460 plansz z „Poetyckim Praniem”, czyli wierszami poetów z Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic, a także z Polski i zagranicy.
O godz. 10.00 uroczystego otwarcia dokonali: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, pani Hanna Zych- Cisoń, przedstawicielka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku -współorganizatora wydarzeń, pani Barbara Meyer, przedstawiciel Muzeum Narodowego w Gdańsku- współorganizatora imprezy, kurator Oddziału Etnografii, pan Waldemar Elwart , prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom, pani Ewa Liegman oraz organizatorzy- prezes Gdańskiego Klubu Poetów, pani Gabriela Szubstarska i pan Piotr Szczepański.
O godz. 10.40 poeci czytali na scenie swoje wiersze. Następnie wystąpiło DUO SOPOT w składzie: prof. Elżbieta Rosińska- akordeon i dr Anna Sawicka- wiolonczela. I znowu poeci czytali swoje utwory, a po nich dali koncert studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Kolejnym punktem programu była licytacja podarowanych obrazów, miniatur tkackich, prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz książek, z której dochód został przeznaczony na rzecz Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Następnie w budynku Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego odbyła się promocja najnowszej książki Sławomira Jerzego Ambroziaka pt. „Pamięć”.
I kolejny raz w Parku Oliwskim zabrzmiały muzyka i poezja: wystąpiła SEALENCIUM ORCHESTRA w składzie Dariusz Wojciech Michalak i Katarzyna Dąbecka.
Występy na terenie Parku Oliwskiego zamknął redaktor, radiowiec, autor tekstów i muzyki, akompaniujący sobie na gitarze Tomasz Olszewski.
Ostatnim punktem Oliwskiego Dnia Poezji był Majowy Konkurs Podziel się Wierszem, który miał miejsce w Bibliotece Oliwskiej. Jury w składzie: Iwona Jarentowska, Gabriela Szubstarska, Agnieszka Smugła, Piotr Szczepański i Zbigniew Trzebiatowski wyłoniło zwycięzców Konkursu.
„Poetyckie Pranie” suszyło się do 14 maja, niedługo zawiśnie na podwórcu Książnicy Płockiej oraz na terenie Klubu „Bolek i Lolek” Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”.
Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Każdy mógł wybrać dla siebie coś smakowitego.
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Sponsorzy imprezy: Gdański Klub Poetów, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Olivia Business Center, B52, Mc Donald’s, Neptun Taxi. Patronat medialny sprawował Portal Miasta Gdańska www.gdansk.pl