Jesteś tutaj

Norwegia naj...

/
Data wydarzenia: 
18.10.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Norwegia naj...

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Garskim, który zabierze nas w podróż po najciekawszych zakątkach Norwegii.

Po Norwegii będziemy poruszać się z południa na północ, od Oslo do przylądka północnego i dalej na wschód na półwysep Varanger. Następnie przyjrzymy się bliżej miejscom najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym.

Zobaczymy najwyższe góry Skandynawii Jotunheimen, które często odwiedzali Henryk Ibsen i Edvard Grieg. W górach Jotunheimen tutejszy alpinista i przewodnik Ole Berge szkolił legendarnego odkrywcę Fridtjofa Nansena przed jego arktycznymi wyprawami.

Następnie przejedziemy drogą Trollstigen (Ścieżka trolli), najbardziej znaną krętą drogą w Norwegii. Spektakularną drogę Trollstigen odwiedza rocznie ponad 700 tysięcy turystów z całego świata. Jest ona częścią „Złotej drogi” prowadzącej z Åndalsnes do Geiranger. Fiord Geirangerfjord uznawany jest jako jeden z najładniejszych na świecie.

Stąd już blisko do Drogi Atlantyckiej, która znalazła się na pierwszym miejscu listy najpiękniejszych podróży samochodem na świecie wg pisma The Guardian. Na drodze tej swoje reklamy nagrywa wielu producentów samochodów.

W drodze na północ odwiedzimy wodospad Mardalsfossen o wysokości 655 m, jeden z dziesięciu najwyższych wodospadów w Europie, a następnie wodospad Vinnufossen, najwyższy w Europie i szósty najwyższy wodospad na świecie. Jego całkowita wysokość to 860 metrów.

Zobaczymy też skutki globalnego ocieplenia na przykładzie lodowców Svartisen i Briksdalsbreen, które w okresie ostatnich 15 lat skurczyły się o kilkaset metrów.

Już za kołem polarnym położony jest Park Narodowy Rago. To najbardziej niedostępny park w Norwegii. Dominuje tu dziki krajobraz górski z głębokimi wąwozami, wodospadami i wielkimi otoczakami. Zapraszam. Andrzej Garski

Projekt realizowany we współpracy z Radą Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.

 
Data wydarzenia: 
18.10.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: