Noc Muzeów w Bibliotece pod Żółwiem - spotkanie kultur
Program Nocy Muzów w Bibliotece pod Żółwiem:
18.00 – 20.00 - warsztaty gry na bębnach (obowiązują zapisy, lista miejsc ograniczona)
20.30 – 21.15 - występ kolektywu NANDALOO
21.30 – 24.00 - Żywa Biblioteka
Noc Muzeów w Bibliotece pod Żółwiem otworzą warsztaty gry na bębnach, na które obowiązują zapisy z powodu ograniczonej liczby miejsc. Osoby zainteresowane warsztatami prosimy o zgłoszenia telefoniczne: 58 301-10-28 lub mailowe: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl.
Warsztaty bębniarskie mają na celu rozwinięcie poczucia rytmu oraz pewności siebie. Granie na bębnach jest świetną zabawą, doskonale rozładowuje napięcie, rozbudza naturalną ekspresję grających oraz poprawia koncentrację i pamięć. W trakcie warsztatów uczestnicy będą uczyć się techniki gry na bębnach djembe (bębny prowadzące, solowe i akompaniujące) oraz dundun (bębny basowe i melodyjne). Poznają tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej oraz wyzwolą w sobie twórczą energię pozwalającą na swobodną improwizację. Warsztaty gry na bębnach poprowadzą członkowie Fudacji InspirJA.
Kolejnym punktem programu będzie występ kolektywu taneczno-muzycznego NANDALOO, który tworzą Maria Graczyk, Marta Cichocka, Maja Kurant, Ania Borecka, Ksawery Kuligowski, Marek Malinowski, Stachu Nowodworski i Wojtek Cieślak. Nandaloo w języku Mandinke oznacza "lekarstwo". Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury.
W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe. Skład zespołu tworzy sześcioro pasjonatów afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wszyscy są mocno związani z Trójmiastem, tu mieszkają, grają oraz prowadzą warsztaty. W swojej muzyce łączą afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem. Próbkę tego co nas czeka podczas występu NANDALOO mogą Państwo zobaczyć oglądając poniższy filmik:
Po emocjach związanych z występem NANDALOO zapraszamy na spotkanie z Żywą Biblioteką / Human Library Trójmiasto, którą organizuje Fundacja Instytut Równości Społeczno-Ekonomicznej. Wśród Żywych Książek, które będą mogli Państwo wypożyczyć i porozmawiać, znajdą się Seniorka, Muzułmanin, Muzułmanka, Feminista, Osoba Słabowidząca, Syryjczyk i Weganin. Jeżeli są Państwo ciekawi drugiego człowieka, szukają inspiracji lub odpowiedzi na nurtujące pytania, zapraszamy do skorzystania z Żywej Biblioteki. Partnerem Żywej Biblioteki jest Liga Muzułmańska w RP - Oddział Pomorski.
Żywa Biblioteka to projekt, który umożliwia spotkanie z przedstawicielami grup społecznych obarczonych stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem lub dyskryminacją. Pełnią oni rolę Żywych Książek, które można wypożyczyć w celu rozmowy i wymiany doświadczeń. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, kolor skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.
Więcej na temat Żywej Biblioteki w Polsce oraz jej historii i standardów znajdą Państwo pod poniższym linkiem.
http://zywabibliotekapolska.pl/
Wstęp wolny.