Jesteś tutaj

Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza

/
Data wydarzenia: 
03.09.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
12:00

Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza

Wzorem lat ubiegłych, w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku ballady Mickiewicza przeczytają chętni czytelnicy, aktorzy trójmiejskich teatrów oraz bibliotekarze. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Michałowska.
Narodowe Czytanie 2022 to XI edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisława Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
 
W tym roku spotkamy się, aby wspólnie przeczytać również dzieło wieszcza. Tym razem będą to „Ballady i Romanse”, które miały premierę 200 lat temu w Wilnie. To wydarzenie zapoczątkowało romantyzm w Polsce.
 
Zbiór zawiera 14 utworów: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, Do przyjaciół”, „To lubię”, Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj” albo „Próby przyjaźni”, „Lilije”, „Dudarz”.
 
Na przedprożu Filii Gdańskiej znajdującej się przy ulicy Mariackiej 3 września o godzinie 12:00 odbędzie się Narodowe Czytanie 2022. Postaramy się spełnić przesłanie Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy zawierające się w wypowiedzi:
„Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.
 
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.
Źródło opisu: wwww.prezydent.pl
Data wydarzenia: 
03.09.2022
Godzina rozpoczęcia: 
12:00
Udostępnij: