Jesteś tutaj

Myśl dojrzała - filozofia dla seniorów - Przyroda

/
Data wydarzenia: 
21.06.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Myśl dojrzała - filozofia dla seniorów - Przyroda

Przyroda - matka natura czy okrutna macocha? Jesteśmy wprzęgnięci w naturalne koło przemian: narodzin, wzrostu i śmierci. Dotyka nas czas, przemijanie, szatkujemy przestrzeń świata, by czuć się w niej bardziej bezpiecznie.Czy to matka natura kieruje naszymi instynktami i pragnieniami, czy wola, rozum, a może bóg? Filozofia przyrody to najstarsza gałąź filozoficzna. Jakie owoce na niej rosną?

Fotothek_df_tg_0007129_Theosophie_^_Alchemie.jpgFilozofia przyrody była pierwszym obszarem rozważań filozoficznych w starożytnej Grecji. Z czasem, tematyka filozoficznoprzyrodnicza stała się tylko jednym, choć bardzo istotnym, z działów filozofii. Filozofia przyrody jest również prekursorką nowożytnej nauki, która się z niej wyodrębniła i uniezależniła.

Początkowo filozofia przyrody zajmowała się wszystkimi zagadnieniami współczesnej nauki, rozpatrywanymi jednak najczęściej metodami filozoficznymi. Filozofia, rozumiana jako umiłowanie mądrości, wiązała się z dążeniem do zrozumienia funkcjonowania wszechświata. Miała ona wtedy jednak charakter spekulatywny i brakowało w niej rozwiniętej metodologii badań i rygoryzmu obserwacji. Stopniowo jednak empiryczne badanie rzeczywistości materialnej wyodrębniało się z głównego nurtu badań filozoficznych. W XVII w. nastąpiło rozdzielenie filozofii i nauki. Jeszcze do XIX wieku wielu naukowców było jednocześnie filozofami. (źródło)

Data wydarzenia: 
21.06.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: