Jesteś tutaj

Młodzi polscy artyści z Litwy

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.12.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Młodzi polscy artyści z Litwy

Zapraszamy na spotkanie z poetami Tomasem Tamošiūnasem i Danielem Krajczyńskim, a także na kameralny koncert Roberta Błaszkiewicza (Rob C Colton). Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z niezależną twórczością młodych Polaków z Litwy, jak również do poznania ich codzienności w wielokulturowym Wilnie.

8 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 Biblioteka pod Żółwiem będzie gościć poetów: Tomasa Tamošiūnasa i Daniela Krajczyńskiego, a także muzyka Roberta Błaszkiewicza (Rob C Colton). Nasze zwyczajowe spotkanie z poezją zostanie tym razem wzbogacone o muzykę. Rok 2015 jest w Gdańsku Rokiem Pamięci Kresowian, którzy po II wojnie światowej przybyli do Gdańska między innymi z Wilna i Wileńszczyzny. Doceniając pamięć o przeszłości chcemy spojrzeć w przyszłość relacji pomiędzy Gdańskiem a Wilnem. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do Gdańska wyróżniających się młodych artystów polskich z Litwy.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Snarski (adwokat, nauczyciel akademicki), którego rodzina ma wileńskie korzenie, i który pozostaje silnie związany z Wilnem. Ostatnio wiersze Tomasza Snarskiego z tomiku „Przezpatrzenia” zostały przetłumaczone na język litewski.

Zapraszamy tym samym na wieczór przyjaźni gdańsko - wileńskiej, litewsko - polskiej, na ucztę artystyczną z poezją i muzyką, oraz zapoznanie się z pasjami młodych Polaków, których już dzisiaj można określić kontynuatorami najlepszych tradycji artystycznych Wilna.

Daniel Krajczyński (poeta)

Zawsze coś pisałem, dlatego nie potrafię ustalić daty pierwszego wiersza. Podobało mi się pogrążanie w świat magii, gdzie z pomocą wyobraźni można trafić w dowolne, nierzadko nierozpoznane przez nikogo miejsca.

Tomas Tamošiūnas (poeta)

Poszukujący swego miejsca pod słońcem, porywany przez emocjonalne wiatry isnienia, "psychicznie chory" leżący obok mrowiska, rozmyślający o przewadze sumienia nad oddechem wolności.

Rob B Colton (Robert Błaszkiewicz) (muzyk)

3 słowa określające moją osobowość: inteligentny, buntownik, ex-romantyk.

Data wydarzenia: 
08.12.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: