Jesteś tutaj

"Kurczak ze śliwkami"

/
Data wydarzenia: 
22.11.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

"Kurczak ze śliwkami"

Projekcja filmu w reż. Vincenta Paronnauda i Marjane Satrapi w ramach projektu Biblioteka Movie/Mówi o Literaturze + debata po pokazie filmu prowadzona przez Przemysława Zawrotnego.

Kolejny po "Persepolis" znakomity film Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda. Tym razem twórcy zrezygnowali z animacji i sięgnęli po aktorskie gwiazdy, m.in. Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”), Jamela Debbouze'a („Amelia”), Isabellę Rossellini („Blue Velvet”).

Nasser Ali, wybitny skrzypek, w wyniku drobnej, domowej sprzeczki traci swój ukochany instrument. Okazuje się, że żadne inne, choćby nawet najlepsze skrzypce, nie potrafią zastąpić tych zniszczonych. Artysta traci dawną przyjemność z tworzenia muzyki i szybko zaczyna wątpić w sens życia. Załamany kładzie się pewnego dnia do łóżka z mocnym postanowieniem: chce umrzeć.

Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza prywatny rozrachunek z samym sobą. Odbywamy razem z nim podróż po kolejnych etapach jego życia, na które wielki wpływ miał muzyczny talent i związane z nim trudne wybory. Z jednym z nich związana jest tajemnica, która skrzypkowi odbiera radość życia skuteczniej niż zniszczony instrument.

"Kurczak ze śliwkami" - wysmakowany, przepiękny wizualnie, zabawny i wzruszający film o tym co w życiu najważniejsze - zadebiutował w konkursie na festiwalu filmowym w Wenecji.

Przemysław Zawrotny – polonista, wykładowca i redaktor. Autor obronionej rozprawy doktorskiej na temat współczesnego komiksu i religii. W swojej pracy naukowej zajmuje się komiksem, muzyką popularną i literaturą. Współautor książki Powieści graficzne. Leksykon. Publikował między innymi w „Lampie”, „Czasie Kultury”, „Polonistyce” i „Zeszytach Komiksowych”.

 

Data wydarzenia: 
22.11.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: