Jesteś tutaj

Kulturalne wsparcie! Biblioteka do oglądania i posłuchania

/
Data wydarzenia: 
25.11.2020

Kulturalne wsparcie! Biblioteka do oglądania i posłuchania

Szukasz chwili odsapnięcia? Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywami on-line WiMBP w Gdańsku. Bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, zawsze pod ręką. Kulturalnie i ciekawie, oczywiście.

Covid storpedował życie społeczne. Biblioteki, podobnie jak inne instytucje kultury, zostały zamknięte. Oby tylko do 29 listopada 2020 roku. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku już podczas wiosennego lockdownu przeniosła część działalności do Internetu. W ten sposób chcieliśmy wesprzeć kulturalnie tych wszystkich, którzy ciężko m.in. psychicznie znosili i znoszą pandemię. A wiadomo, że zachowanie spokoju, oderwanie myśli od złych wiadomości w tych trudnych czasach jest bardzo istotne, co podkreślają sami lekarze.

Jesienią także przygotowaliśmy dla fanów literatury kilka ciekwych video rozmów z autorami. Na pierwszy ogień poszedł festiwal Afera Kryminalna.

Poniżej znajdziecie pierwsze video rozmowy. Można ich jednak także posłuchać na kanalne podcastowym, który ruszył pod koniec października tego roku. Są również inni, nie tylko kryminalni goście. A to dopiero początek! 

Posłuchacie na: Anchor.fm; Breaker; Google Podcasts; Pocket Casts; Radio Public i Spotify

 

W drugiej części tego tekstu znajdziecie także nagrane wiosną materiały. Rozmowy z pisarzami. Aktorzy i autorzy czytający bajki dzieciom i inne publikacje. Ciągle aktualne i ciekawe!  
 

Afera Kryminalna 2020

Spotkania w ramach Afery Kryminalnej, czyli największego festiwalu poświęconemu literaturze kryminalnej na Pomorzu. Tym razem w wersji on-line!

"Gorset pisarza powieści kryminalnych mnie krępuje" - spotkanie z Mariuszem Czubajem.

"Też się boję" - spotkanie z Magdą Stachulą.

"Wróciłem na dobre do Agathy Christie" - spotkanie z Michałem Larkiem.

"Z wiekiem łagodnieję" - spotkanie z Markiem Krajewskim.

„Jestem uzależniona. Nie wyobrażam sobie nie pisać” - spotkanie z Olgą Rudnicką.

„Lubię opowiadać różne historie” - spotkanie z Tomaszem Białkowskim.

Powinienem pracować w ochronie” - spotkanie z Igorem Brejdygantem.

Spotkania autorskie on-line

Spotkania autorskie, które przeprowadziliśmy w przestrzeni gdańskich bibliotek z interesującymi autorami.

Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską.

Spotkanie z Martą Dymek.

Wideo spotkanie z Jakubem Ćwiekiem.

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Spotkanie z Dominiką Słowik

Spotkanie z Joanną Krzyżanek

5 literackich faktów

A jeśli jesteście ciekawi, jaki jest ulubiony bohater lub która książka wywarła największe wrażenie na zaproszonych przez nas autorach, to zapraszamy do zapoznania się z naszym cyklem pt. „5 literackich faktów”.

5 literackich faktów o Agacie Tuszyńskiej.

5 literackich faktów o Jakubie Ćwieku.

5 literackich faktów o Dominice Słowik.

5 literackich faktów o Joannie Krzyżaniak.

5 literackich faktów o Mariuszu Czubaju.

5 literackich faktów o Magdzie Stachuli.

5 literackich faktów o Michale Larku.

5 literackich fatków o Marku Krajewskim.

5 literackich fatków o Oldze Rudnickiej.

5 literackich faktów o Tomaszu Białkowskim.

5 literackich faktów o Igorze Brejdygancie.

Wideo czytelnia #gdanksczyta - książki dla dzieci

W ramach programu #gdanskczyta zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają fragmenty książek dla najmłodszych.

Fragmenty „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” czyta autorka - Joanna Krzyżanek.

del Mazo M., Pardi Ch., Pazurzak, Wydawnictwo Tako, Toruń 2014. Wiek: 5+ Czyta Wioleta Karpowicz z Miejskiego Teatru Miniatura.

Grimm W. i J., Concejo J., Czerwony Kapturek, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015. Czyta Małgorzata Brajner - aktorka Teatru Wybrzeże.

Lalana F., Podróż Podwójnego-P, Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+ Czyta Mateusz Deskiewicz - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Friot B., Wójcicki A., Historyjki na raz, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+ Czyta Aleksy Perski - aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Malo R. i Malcos J., Pourchet M., Mama bohatera, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+ Czyta Andrzej Żak, aktor Miejskiego Teatru Miniatura.

Wybór i opisy książek - Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

 

Wideo czytelnia #gdanskczyta - literatura pomorska

W naszej czytelni on-line zaproszeni przez nas aktorzy oraz autorzy czytają fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. We wstępie o książkach i ich tematyce opowiada Jarosław Zalesiński - dyrektor WiMBP w Gdańsku.

Fragmenty książki pt. „Potop” czyta sama autorka - Salcia Hałas.

Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, czyta jedno z opowiadań ze zbioru „Last train” autorstwa Krzysztofa Lipowskiego.

Fragmenty napisanej przez siebie książki pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce” czyta sam autor - Paweł Sitkiewicz.

Piotr Witkowski, aktor Teatru Wybrzeże, czyta wybrane felietony ze zbioru „Droga do nieśmiertelności” autorstwa Jana Niżnikiewicza.

W poniższym filmie Jarosław Tyrański, aktor Teatru Wybrzeże, czyta fragmenty z książki pt. „Mia­sta sko­sza­ro­wane. Gdańsk i Sopot jako gar­ni­zon Wehr­machtu w latach 1939-1945”, której autorem jest Jan Daniluk.

Piotr Chys, aktor Teatru Wybrzeże, czyta fragment książki pt. „Kortyzol” autorstwa Przemysława Guldy.

Justyna Bartoszewicz, aktorka Teatru Wybrzeże, czyta fragmenty „Kuchni Pomorskiej” autorstwa Jarosława Mykowskiego.

Barbara Piórkowska czyta fragmenty swojej najnowszej książki pt. „Kraboszki”.

W poniższym wideo przyglądamy się powieści pt. „Kot niebieski” Martyny Bundy. Fragmenty czyta Małgorzata Oracz, aktorka Teatru Wybrzeże.

W ostatnim odcinku tej serii zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki pt. „Królowa Salwatora” autorstwa Emmy Popik, które czyta aktorka Teatru Wybrzeże - Ewa Jendrzejewska.

 

Webinarium z psychologiem. „O emocjach w czasie zarazy – o wilkach i tym, jak ważny jest uśmiech”

Zapraszamy do obejrzenia webinarium z psychologiem, Elżbietą Krzyżaniak z Centrum Rozwoju i Pozytywnej Zmiany, która poprowadziła dla nas prelekcję pt. „O emocjach w czasie zarazy – o wilkach i tym, jak ważny jest uśmiech”, a także odpowiedziała na przesłane nam wcześniej przez czytelników, związane z tym tematem pytania.


Biblioteczny podcast "Chodzę do biblioteki"

Teraz możecie także posłuchać rozmów z autorami, zapoznać się z recenzjami książek, a także usłyszeć o tym, co dzieje się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku oraz w świecie książki. Zapraszamy do śledzenia naszego podcastu.

Poszczególne odcinki dostępne są TUTAJ.

 

Joga z książką

Joga z książką pierwszy raz odbyła się latem 2019 w Parku Reagana. Uczestnicy byli zachwyceni, dlatego namówiliśmy Grażynę Korcz (Joga z Grace) do powtórki. Tym razem ćwiczymy w domu.

Z video można zapoznać się na naszym profilu na Facebooku. Dokładny link do video znajduje się TUTAJ.
 

Bibliotekarze polecają

Najlepszy sposób na spędzanie czasu w domu? Oczywiście, czytanie książek! Na pewno każdy z nas ma coś do nadrobienia lektury, na które nie było czasu w trakcie codziennej bieganiny. A jeśli moglibyśmy coś doradzić i podpowiedzieć - zapraszamy na cykl „Bibliotekarze polecają”. Poniżen linkujemy recenzje wybranych tytułów, które były omawiane podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Są to książki dla dorosłych, dla dzieci i dla młodzieży. Miłej lektury.


Zapraszamy i życzymy duuuużo zdrowia

Zespół Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Gdańsku