Jesteś tutaj

Kodeks Haysa - czyli jak cenzura zabijała kino

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
27.01.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Kodeks Haysa - czyli jak cenzura zabijała kino

W jaki sposób lata 20. XX wieku, upływające pod znakiem wielkich skandali z udziałem gwiazd, wpłynęły na powołanie do życia Motion Picture Association of America - jednostki odpowiedzialnej za hollywoodzką autocenzurę? Czy Kodeks Haysa rzeczywiście spełnił swoją rolę jako strażnika moralności w "zdegenerowanej" Fabryce Snów? Spotkanie poprowadzi Marta Cebera

Kodeks Haysa stanowi niechlubną kartę w historii amerykańskiej Fabryki Snów. Zbiór zakazów i nakazów, stworzony pod czujnym okiem pastora Willa H. Haysa, na całe lata zmienił oblicze hollywoodzkiego kina.
Dyrektywy Kodeksu obejmowały szereg sytuacji wizualizowanych na srebrnym ekranie, w tym zakaz pokazywania szczegółów przestępstw, eksponowania przemocy i zła jako czynników pociągających czy prezentowania zbyt namiętnych pocałunków. A to tylko nie wielka część wytycznych (niejednokrotnie ocierających się o absurd), które ściśle określały postępowanie twórców kina - zgodnego z moralnymi i etycznymi standardami. 

mgr Marta Cebera - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół szeroko pojętej sztuki aktorskiej, ​historii filmu i teatru. W ramach rozprawy doktorskiej przygotowuje monografię Aleksandry Śląskiej.

Data wydarzenia: 
27.01.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: