Jesteś tutaj

Hiszpania - Andaluzja

/
Data wydarzenia: 
15.11.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Hiszpania - Andaluzja

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Garskim, który zabierze nas na wyprawę po najpiękniejszych zakątkach Andaluzji.

"Andaluzja, to autonomiczny region na południowym zachodzie Hiszpanii. Największym miastem w regionie jest Malaga, w którym urodził się Pablo Picasso, a także Antonio Banderas. Dużą popularnością cieszą się miasta nadmorskie, wśród nich: Marbella, Benalmadena, Torremolinos, Mijas.

Kiedyś, ta część wybrzeża Hiszpanii była ubogim regionem Hiszpanii, w którym mieszkańcy miasteczek i wiosek utrzymywali się głównie z rybołówstwa. W ostatnich dekadach, małe miasteczka przekształciły się w duże miasta i teraz są to światowe kurorty turystyczne. Nie tylko plaże przyciągają zagranicznych turystów, ale także moda na hiszpańską kulturę.

Największą spuściznę historyczną na obszarze Andaluzji pozostawili po sobie Muzułmanie, którzy okupowali Hiszpanię przez prawie 700 lat. Upadek Granady w styczniu 1492 roku zakończył historię panowania muzułmańskich władców. Do zwycięstwa chrześcijan przyczyniła się Izabela I Kastylijska, która w tym samym roku wsparła wyprawę Krzysztofa Kolumba przez Atlantyk. Odkrycie Nowego Świata uczyniło wkrótce Hiszpanię jednym z największych imperiów kolonialnych w historii. Na prezentacji zobaczymy miejsce, skąd Kolumb bezpośrednio wyruszył na zachód w nieznane.

Pueblos Blancos, czyli Białe Miasta w Andaluzji, to najbardziej malownicze miejsca Andaluzji. Maleńkie Białe Miasta z wąskimi uliczkami pełne są śladów arabskiej przeszłości. Najznakomitszym przykładem panowania muzułmanów w Hiszpanii jest pałac Alhambra i architektura Granady.  Na spotkaniu oprócz Malagi zobaczymy białe miasteczko Mijas, Alhambrę i Granadę, a także Gibraltar, czyli „angielską ziemię pod hiszpańskim niebem”.

Zapraszam na spotkanie" - Andrzej Garski

Projekt realizowany we współpracy z Radą Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
Data wydarzenia: 
15.11.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: