Jesteś tutaj

GALA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ "WIATR OD MORZA"

/
Data wydarzenia: 
27.10.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

GALA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ "WIATR OD MORZA"

21 października w Centrum Św Jana w Gdańsku poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Nowością w tym roku jest przyznanie dodatkowego wyróżnienia Nagroda Publiczności. Wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka. Galę poprowadził Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagrał Dariusz Herbasz.

Przypomnijmy, że nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej zostały ogłoszone we wrześniu, a wśród nominowanych znaleźli się:

Literacka Książka Roku:

CÓRKA / DAUGHTER, Zbigniew Joachimiak, Fundacja Światło Literatury 2021

LĘKI NIEOSWOJONE - Bożena Ptak, SPP 2021

ODDAĆ ŻYCIE ZA POLSKĘ. SAMOBÓJSTWO ALTRUISTYCZNE W KULTURZE POLSKIEJ XIX WIEKU - Stefan Chwin, Tytuł 2021

ŚLEPA KUCHNIA. JEDZENIE I IDEOLOGIA W PRL, Monika Milewska, PIW 2021 

ŚWIATŁO W ZATOCE. WIERSZE GDAŃSKIE - Krystyna Lars, Tytuł 2021

Pomorska Książka Roku:

HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT - Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski, Muzeum Gdańska 2021

MOJA WRÓBLEWSKIEGO - Joanna Breza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021

KOLORY GDAŃSKA: KOMPOZYCJE BARWNE FASAD OD XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU - Anna Kriegseisen, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021

PRZEMOC I HONOR W ŻYCIU SPOŁECZNYM WSI NA MIERZEI WIŚLANEJ W XVI–XVII WIEKU - Jaśmina Korczak-Siedlecka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021

SCLAVUS – Tymon Tymański, Części Proste 2021

 

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył nominowanym dowody uznania i ogłosił laureatów nagrody. 

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrodą są statuetki „Wiatr od morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz wyróżnienia finansowe.

MONIKA MILEWSKA LAUREATKĄ KATEGORII LITERACKA KSIĄŻKA ROKU

1-8Y2A7636.jpg

W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL, wydaną przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Monika Milewska jest doktorem historii, eseistką, poetką, bajkopisarką, autorką słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zadebiutowała w wieku 13 lat, a jej pierwszy wiersz ukazał się drukiem we Francji w piśmie Europoésie w (wymowa: yyiyropojesii) 1992 roku. Laureatka licznych nagród, miedzy innymi Grand Prix Festiwali Dwa teatry w Sopocie za tekst słuchowiska „Podróż na księżyc.”

Wydała cztery tomiki poetyckie.

Eseistyczna książka z 2002 roku Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne przyniosła jej stypendium Polityki dla najlepszych młodych naukowców oraz nominację do Nagrody NIKE. W 2018 roku ukazała się debiutancka powieść Latawiec z betonu, która została laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku i doczekała się adaptacji:   teatralnej, telewizyjnej oraz radiowej.

„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” to nie tylko znakomita monografia historyczna, ale też wciągający esej, który przenosi czytelnika do świata dwudziestowiecznych smaków. Próba odpowiedzi na pytanie, jak jadano w PRL-u, staje się zmysłową i erudycyjną wyprawą, w czasie której poznajemy nie tylko wiele historycznych faktów przybliżających rzeczywistość drugiej połowy XX wieku, ale i dziesiątki smakowitych anegdot.

Od państwowych dożynek do pierwszomajowej kiełbasy, od sklepów za żółtymi firankami po zasady rządzące słynnymi kolejkami. Bitwa o handel, stołówki zakładowe, tytułowe ślepe kuchnie, a z czasem – salceson i kaszanka, i puste półki zamiast obiecywanego dobrobytu. Ideologia coraz wyraźniej rozmijała się z rzeczywistością, aż w końcu przegrała z kretesem. „Odtąd kuchnia mogła stać się dla Polaków prawdziwym oknem na świat” – konstatuje Monika Milewska.

 

KSIĄŻKA „HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT”  POD REDAKCJĄ JANUSZA DARGACZA, KATARZYNY KURKOWSKIEJ I LESZKA MOLENDOWSKIEGO LAUREATKĄ KATEGORII „POMORSKA KSIĄŻKA ROKU”

Laureatami w kategorii „Pomorska Książka Roku” zostali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski redaktorzy książki Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port, wydanej przez Wydawnictwo Muzeum Gdańska.

2-8Y2A7676.jpg

Janusz Dargacz - historyk, muzealnik, kustosz, obecnie kierownik Działu Historii w Muzeum Gdańska. Specjalizuje się w historii Gdańska i Pomorza XIX wieku oraz dziejów kąpielisk morskich południowego wybrzeża Bałtyku. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na lokalnej historii Pomorza, szczególnie Gdańska i Sopotu.

Katarzyna Kurkowska - historyczka sztuki, muzealniczka, od 2012 roku jest pracowniczką Muzeum Gdańska, gdzie pełni funkcję zastępczyni kierownika Działu Historii i opiekuje się Kolekcją Fotografii. Ma w swoim dorobku liczne wystawy i publikacje, organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o Gdańsku.

Leszek Molendowski - doktor historii, muzealnik i pedagog. Pracownik Muzeum Gdańska. Członek Instytutu Kaszubskiego. Autor i współautor sześciu książek, m.in. „Dzieje Ojców Jezuitów i szkolnictwa jezuickiego w Gdyni” i  „Zakony męskie na terenie diecezji chełmińskiej w latach II Rzeczypospolitej (1920 – 1939)”.

Nowy Port, położony u ujścia Martwej Wisły do Bałtyku, jest rzadko odwiedzaną przez turystów dzielnicą Gdańska.  Może jest w tym jakieś przekleństwo historii, albowiem początki Nowego Portu związane są bezpośrednio z upadkiem Gdańska wskutek I rozbioru Polski. Król Fryderyk II postanowił zdusić handel Gdańska lokując na lewym brzegu Wisły osadę wraz z komorą celną, aby wysokie opłaty i kontrola ruchu statków skutecznie zrujnowały finanse miasta.

W trzecim tomie z serii wydawanej przez Muzeum Gdańska „Historie Gdańskich Dzielnic”, troje redaktorów: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski zaprosiło do współpracy 16 autorów, historyków, historyków sztuki i architektury, którzy niezwykle sumiennie i dokładnie przedstawili cały wachlarz problemów związanych z dziejami, architekturą oraz społeczeństwem Nowego Portu przez XIX, XX wiek aż po czasy obecne. Lektura tych frapujących tekstów, uświadamia, że dzieje Gdańska i gdańszczan dzieją się nie tylko w okolicach ulicy Długiej i Alei Zwycięstwa, lecz również przy ulicy Oliwskiej czy Marynarki Polskiej.   

KSIĄŻKA „HISTORIE GDAŃSKICH DZIELNIC. TOM III: NOWY PORT”  POD REDAKCJĄ JANUSZA DARGACZA, KATARZYNY KURKOWSKIEJ I LESZKA MOLENDOWSKIEGO LAUREATKĄ OTRZYMUJE RÓWNIEŻ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej dała w tym roku szanse czytelnikom, którzy mogli oddać swoje głosy i wybrać ulubioną książkę. Nagroda ta ma charakter honorowy, ale jest ważnym wyróżnieniem. Czytelnicy bardzo licznie wzięli udział w głosowaniu, w wyniku którego w dniu dzisiejszym po raz drugi laury spłynęły na Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port, pod redakcją Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego.

 

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT PRACY TWÓRCZEJ DLA ANNY CZEKANOWICZ

3-8Y2A7726.jpg

Poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka Anna Czekanowicz otrzymała w tym roku Pomorską Nagrodę Literacką za Całokształt Pracy Twórczej.

Anna Czekanowicz przez wiele lat pełniła funkcję kierowniczki literackiej, a następnie do 2007 roku funkcję zastępczyni dyrektora Opery Bałtyckiej. Zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych, nie tylko jako twórczyni, ale także jako dyrektorka Biura Kultury (2008-2016), a następnie doradczyni Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności.

Swoją działalność u boku prezydenta Adamowicza podsumowała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”: Wiem, że miałam szczęście być częścią wielkiej zmiany, jaką było docenienie wartości kultury dla istnienia miasta, zbudowanie świadomości, że kultura to jest wszystko i bez niej nie ma przyszłości, nie ma rozwoju. A najważniejsi byli, są, będą ludzie, których spotkałam, a za sprawą których ta zmiana się stała.

W latach 2002-2005 prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Aktywna członkini Rady Kultury Gdańskiej i polskiego PEN Clubu. Laureatka licznych wyróżnień, w tym Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz Nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis za 2021 rok.

Jako poetka debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Litery”. W latach 1976-1979 należała do grupy poetyckiej Wspólność, będącej częścią formacji poetyckiej Nowa Prywatność. Publikowała m. in. w „Litterariach” (których była współredaktorką), „Studencie”, „Punkcie” i „Tytule”. Autorka poetyckich książek „Ktoś, kogo nie ma”, „Więzienie jest tylko we mnie”, „Pełni róż obłędu” (współautor Zbigniew Joachimiak), „Najszczersze kłamstwo”, „Śmierć w powietrzu”, „Wciąż widzę twarze”.

Anna Czekanowicz była także współautorką scenariusza pierwszych odcinków serialu telewizyjnego „Radio Romans” i serialu radiowego Radia Gdańsk – „Ulica Kwietna”.

W ubiegłym roku ukazał się najnowszy zbiór wierszy autorki – „Szelest sukienki… Listy do przyjaciół”. Tom zawiera kilkadziesiąt wybranych przez autorkę utworów, począwszy od wierszy najstarszych po teksty z 2020 roku. To podsumowanie ponad czterdziestu lat pisania stało się okazją do istotnej autorefleksji:

- Odkryłam swoją niepewność, lęk przed światem. Właściwie trywialną prawdę, że nikt z nas nie jest pojedynczy, że mamy wiele twarzy, że często je ukrywamy. Odkryłam też, a właściwie potwierdziłam, swoje głębokie przekonanie, że aby być prawdziwym poetą, trzeba bezwzględnie wierzyć w niezbywalność swojego pisania. Ja, by powiedzieć prawdę, jestem niewierna...

KASZUBSKA NAGRODA LITERACKA „WIATR OD MORZA” DLA KS. JANA WALKUSZA

Historyk, teolog, poeta Ks. Jan Walkusz otrzymał Kaszubską Nagrodę Literacką.

4-8Y2A7709.jpg

Profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, przez większość zawodowego życia związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był  m.in. kierownikiem Katedry Historii Kościoła XIX i XX wieku i dyrektorem Instytutu Historii Kościoła oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Członek licznych stowarzyszeń i towarzystw, w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Towarzystwa Naukowego KUL, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Kaszubskiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zadebiutował w 1977 roku cyklem wierszy w periodyku „Pomerania”. Natomiast pierwszy tomik pt. Kańta nôdzejë (Rąbek nadziei) opublikował w Gdańsku w roku 1981. W swoim czterdziestopięcioletnim dorobku literackim posiada niezliczoną liczbę piosenek, pieśni, esejów, artykułów, rozpraw, monografii i recenzji. Opublikował ponad trzydzieści książek autorskich, wielu kolejnych był redaktorem lub współredaktorem.

W ubiegłym roku powiększył swój dorobek literacki o zbiór kaszubskojęzycznych kazań Wiertle Bòżégò widu.

 

RALPH KAMIŃSKI GWIAZDĄ GALI

5-8Y2A7881a.jpg

Tradycją jest, że część artystyczną gali powierzamy w ręce artystów, którzy przykładają dużą wagę do walorów literackich wykonywanych przez siebie utworów. W tym roku gościem specjalnym V gali Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" był RALPH KAMIŃSKI, którego charyzmatyczny koncert zgromadził wielu miłośników muzyki.

Ralph Kamiński to wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. Otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, będący symbolicznym stemplem jakości twórczości artysty. Wydał 4 albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019), “KORA” (2021) oraz najnowszy „Bal u Rafała” (2022). Twórczość Ralpha jest ciepło przyjmowana, czego wyrazem są otrzymane w tym roku Fryderyki dla płyty „KORA”, która uznana została za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, a sam Ralph otrzymał statuetkę jako Artysta Roku.

Najnowsza płyta Ralpha zatytułowana „Bal u Rafała” ukazała się 31 sierpnia. W tym roku Ralph wystąpił na największych polskich festiwalach, a dziś "Bal u Rafała", "Duchy", "Krystyna", "Planeta i ja" zabrzmiał w starych murach Św. Jana.

zaproszenie-awers_0.jpg
 
Data wydarzenia: 
27.10.2022
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: