Jesteś tutaj

Fotograficzna relacja z podróży do Chin

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
14.01.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Fotograficzna relacja z podróży do Chin

Włodzimierz Łukasiak zaprezentuje swoje fotografie z wyprawy do Chin.W pokazie zdjęć z podróży zobaczymy nie tylko kilka "żelaznych punktów" turystycznych, ale też inne wyjątkowe miejsca, które rzadziej można podziwiać w fotorelacjach. Wiele z nich znajduje się na liście UNESCO.

Włodzimierz Łukasiak – organizator i uczestnik wielu indywidualnych wypraw, członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, z zawodu inżynier elektronik. Tym razem wybrał się do Chin z grupą przyjaciół. Swoje fotograficzne relacje uzupełnia sugestywnym komentarzem, stara się zainteresować widza ciekawostkami dotyczącymi danego kraju.

 

W pokazie zdjęć z podróży do Chin zobaczymy nie tylko kilka „żelaznych punktów” turystycznych, ale też inne, niezwykłej piękności obiekty i miejsca, wiele z nich znajduje się na liście Unesco.

 

Wśród zabytków architektury i pamiątek historycznych wymieńmy najważniejsze obiekty:

  • Zakazane Miasto -pow.72ha, rezydencja 24 cesarzy. Projektowane przez wietnamskiego eunucha według tysiącletnich zasad Feng Shui, tradycyjna, bogata architektura pałacowa.
  • Wielki Mur Chiński – na długości 8800km posiada 20 tysięcy wieżyczek. Mur ciągnie się od pustyni Gobi aż do Morza Żółtego, a mimo to nie uchronił Chin przed podbojem mongolskim pod wodzą Czingis Chana w XIIIw.
  • Terakotowa Armia -podziemne mauzoleum Pierwszego Cesarza Chin z III wpne W trzech gigantycznych, glinianych dołach znajduje się armia 8000 figur żołnierzy naturalnej wielości, wśród których sklasyfikowano... 24 modele fryzur i wąsów.
  • Pałac Gedan - kopia Pałacu Potala, warownego pałacu dalajlamy, duchowego i politycznego przywódcy Tybetu. Ze względu na zgromadzone tu dzieła sztuki uważany za muzeum sztuki tybetańskiej.
  • Miasto Lijiang- 800 letnie unikalne, stare miasto, które  przetrwało wiele trzęsień Ziemi dzięki tradycyjnej architekturze, miasto „harmonii nieba i człowieka”.
  • Hutong -charakterystyczna zabudowa Pekinu według wzorca z IX wpne. Wtopiliśmy się w labirynt wąskich uliczek tradycyjną rykszą z płóciennym daszkiem i mogliśmy „dotknąć” stylu życia dawnych pokoleń.

 

Wśród zabytków przyrody i krajobrazów zobaczyliśmy między innymi:

 

  • Tęczowe Góry zbudowane z wielowarstwowych skał w kontrastowych kolorach. Robią szczególne wrażenie o świcie, kiedy z szarówki wyłaniają się żywe i  kontrastowe kolory.
  • Kamienny Las sprzed 270 mln. lat, naturalny cud uznany za „światowe muzeum krajobrazu krasowego”
  • Wzgórza Guiling - porośnięte  lasami bambusowymi, spowite we mgle, przecięte meandrami rzeki Li. To jeden z najpiękniejszych krajobrazów Chin, którego wizerunek znajduje się na banknocie chińskim.
  • Święta Góra Huashan –udekorowana czerwonymi wstęgami nowożeńców. Fascynujące  panoramy  i urwiska po obu stronach stromej ścieżki. Tej wspinaczki nie można zapomnieć.

 

Uzupełnieniem wyprawy były wizyty w: Instytucie Hodowlanym Pandy Wielkiej, zakładzie produkcyjnym wyrobów jedwabnych, warsztacie rękodzielniczym haftu jedwabiem, zakładzie wyrobów z pereł hodowlanych, zakładzie rzeźbiarskim jadeitu -przejrzystego kamienia uważanego przez Chińczyków za cenniejszy niż złoto a także w teatrze prezentującym bogactwo strojów i tańców mniejszości narodowych.

 

Chiny to egzotyczny kraj ogromnych kontrastów, kraj o powierzchni zbliżonej do Europy.. Nie można poznać Chin przez trzy  tygodnie,  Nasza trasa wiodła tylko przez kilka prowincji.

Data wydarzenia: 
14.01.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: