Jesteś tutaj

Filmowe wspomnienie Macieja Kosycarza

/
Data wydarzenia: 
22.11.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
12.00

Filmowe wspomnienie Macieja Kosycarza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała dokument, wspomnienie fotografa, fotografika, Macieja Kosycarza, wybitnego gdańszczanina, który zmarł 26 marca 2020 roku.

Tylko na urlop nie zabierał torby z aparatami

Filmowe wspomnienie Macieja Kosycarza, wybitnego gdańszczanina, który zmarł 26 marca 2020 roku. Minęło siedem miesięcy, a ciągle wielu z nas wypatruje go na ulicach miasta. Jego charakterystycznej czupryny i aparatu fotograficznego.

Maciek uważał, że nie ma ważnych i mniej ważnych tematów. Wszystkie są jednakowo ważne – mówi Krzysztof Mystkowski, wieloletni współpracownik Macieja Kosycarza. Od śmierci wybitnego gdańszczanina minęło już ponad siedem miesięcy, a ciągle wielu z nas wypatruje go na ulicach miasta. Trudno wyobrazić sobie, że z kolejnych dni protestów nie ma zdjęć jego autorstwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała dokument, wspomnienie fotografa, fotografika, który opuścił nas 26 marca 2020 roku. W filmie dzielą się wspomnieniami: żona Hania Kosycarz, jego koledzy po fachu Krzysztof Mystkowski i Robert Kwiatek. Przyjaciele Piotr Adamowicz i Mieczysław Abramowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także Rafał Ostrowski, Maciej Pazera i Adam Stawicki. Ludzie, którzy znali i cenili Kosycarza.

- Maciej zawsze na zdjęcia wychodził szybciej – zdradza Mystkowski. – Później się zorientowałem, że on po drodze spotykał dziesiątki ludzi i z każdym musiał porozmawiać. (…) Zawsze ze wszystkimi rozmawiał. Taki był.

Jaki był jeszcze Maciej Kosycarz? Dowiecie się oglądając to krótkie, ale jakże ważne naszym zdaniem wspomnienie Maćka.

Wykonanie filmu: Aleksandra Gnys, Mateusz Gnys, Łukasz Nurkowski i Ewa Walas.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w tym roku przygotowała także dwie wystawy poświęcone pracy Macieja Kosycarza.

 „Moja droga przez Gdańsk”

Maciej Kosycarz fotografował najważniejsze wydarzenia z życia Gdańska i Pomorza oraz społecznie angażował się w życie Gdańska. Był organizatorem wystaw oraz Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jednego z najstarszych w kraju konkursów fotografii prasowej). Od 2006 był wydawcą serii albumów z cyklu „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”, zawierających fotografie Gdańska i regionu wykonane przez ojca i syna od 1945 do czasów współczesnych. Wydał kilkanaście albumów fotograficznych.

 „Fotograficzny powrót do przeszłości”

Mimo że Macieja nie ma już wśród nas, jego dzieła trwają niezmiennie, na kliszach, fotografiach, odbitkach, w plikach. Zostawił po sobie świat takim, jakim go widział. Spośród dziesiątek tysięcy zdjęć jakie wykonał, wybranych na wystawę zostało kilkadziesiąt.

Jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego wystawę zdjęć wykonanych przez Kosycarza zorganizowaliśmy wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Agencją Fotograficzną KFP. Była to wystawa plenerowa.

 

Data wydarzenia: 
22.11.2020
Godzina rozpoczęcia: 
12.00
Udostępnij: