Jesteś tutaj

Europejska Noc Muzeów

/
Data wydarzenia: 
20.05.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
16.30

Europejska Noc Muzeów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Podczas tegorocznej edycji 20 maja zapraszamy do Biblioteki pod Żółwiem oraz do Filii Gdańskiej na Słowiańską Noc Muzeów.

Europejska Noc Muzeów co roku przyciąga tłumy zwiedzających bijąc frekwencyjne rekordy. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. W tym roku proponujemy Słowiańską Noc Muzeów. Dlaczego słowiańską? Słowianie stanowią najliczniejszą i najbardziej różnorodną grupę ludności indoeuropejskiej w Europie. Należy do nich 140 grup etnicznych, min: Serbołużyczanie, Czesi, Słowacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy, Bułgarzy, Chorwaci, Czarnogórcy, Macedończycy, Serbowie, Słoweńcy i my – Polacy. Wszyscy jesteśmy różnorodni, a jednak łączy nas pochodzenie. Różnorodności tej, a także jedności w różnorodności, dotyczyła będzie Słowiańska Noc Muzeów.  Obrzędy, rytuały i muzyka Słowian staną się inspiracją do spędzenia Nocy Muzeów w Bibliotece pod Żółwiem oraz w Filii Gdańskiej.

SŁOWIAŃSKA NOC MUZEÓW (Biblioteka pod Żółwiem i Filia Gdańska)

16:30-18:00, Filia Gdańska (ul. Mariacka 42), Warsztat śpiewu tradycyjnego z wykorzystaniem pieśni słowiańskich.

Prowadzenie: Agnieszka Błonkiewicz (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filia_gdanska@wbpg.org.pl).

17:00-19:00, Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Warsztat głagolicy – najstarszego znanego pisma słowiańskiego.

Spotkanie poprowadzi Paweł Radziszewski (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl).

20:00-21.00, przedproże Biblioteki pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Koncert zespołu ludowego Źdźbło, który zaprezentuje pieśni słowiańskie.

21:30-22.30, Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Karawana OpowieściCo czyha w głębinach?  Opowieści o demonach słowiańskich – storytelling z wykorzystaniem słowiańskich baśni i opowieści, przy akompaniamencie muzycznym.

Opowiada: Szymon Góralczyk. Ilustracja muzyczna: Maciej Stranz

Wstęp wolny, na część spotkań obowiązują zapisy.

Biblioteka pod Żółwiem bierze także udział w przygotowanej przez Huntly, specjalnie na Europejską Noc Muzeów, grze mobilnej - „Nie śpij, zagraj!” Do wzięcia udziału potrzebny będzie smartfon z dostępem do internetu. W dniu uruchomienia gry wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Huntly. Zabawa z mobilną grą rozpocznie się się na kilka dni przed Nocą Muzeów. Już od poniedziałku, 15 maja 2017, w aplikacji pojawią się pierwsze zadania online. Główna część gry odbędzie się w sobotę, 20 maja 2017, od godziny 19:00 do 23:00.

Szczegóły dotyczące „Nie śpij! Zagraj!” – gra mobilna na stronie: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/nie-spij-zagraj-gra/

Grafika FB 1 - Nie śpij, zagraj.png

 

 

 

Data wydarzenia: 
20.05.2017
Godzina rozpoczęcia: 
16.30
Udostępnij: