Jesteś tutaj

Europejska Noc Muzeów

/
Data wydarzenia: 
19.05.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
16:00

Europejska Noc Muzeów

W Europejską Noc Muzeów zapraszamy do Biblioteki pod Żółwiem oraz do Filii nr 48. W tym roku świętować będziemy 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście)

Po raz czwarty Biblioteka pod Żółwiem włącza się w działania w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku świętować będziemy 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. W stulecie praw kobiet oddamy głos im samym!

Biblioteka pod Żółwiem pragnie włączyć się w wydarzenia celebrujące i wzmacniające ideę równości i różnorodności. 19 maja w Europejską Noc Muzeów ukierunkujemy nasze działania na przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć. Zapraszamy zatem do wspólnego świętowania równouprawnienia w życiu społecznym oraz wzmacniania kobiet, niezależnie od płci. Przyczyńmy się do wspólnego budowania otwartej, przyjaznej i solidarnej społeczności!

W ramach Nocy Muzeów Biblioteka pod Żółwiem oferuje:

17:00 Warsztat równościowy. Prowadzenie: Agata Włodarczyk. Ilość miejsc ograniczona.  Zapisy: martyna_tymrowska@wbpg.org.pl

19:00Wycieczka herstoryczna śladami kobiet przez Główne i Stare Miasto. Prowadzenie: Anna Miler. Wstęp wolny. Start: Biblioteka pod Żółwiem

21:00Koncert zespołu Jazgodki. Przedproże Biblioteki pod Żółwiem. Wstęp wolny.

Zapraszamy także do udziału w grze - krzyżówce interaktywnej, przygotowanej przez Bibliotekę pod Żółwiem specjalnie na Europejską Noc Muzeów.

Połącz w jedno wiedzę o książkach i znajomość wybitnych kobiecych postaci – twórczyń i filozofek, które patronują tegorocznej Nocy Muzeów w Bibliotece pod Żółwiem! Jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki i umiesz posługiwać się katalogiem oraz nie zrażają Cię nowinki techniczne takie jak odczytywanie kodów QR, nasza gra jest stworzona właśnie dla Ciebie. Przejdź się piękną, świeżo odnowioną ulicą Świętego Ducha, szukając podpowiedzi do pytań, i połącz odpowiedzi, żeby odgadnąć hasło. Możesz wygrać książki i biblioteczne gadżety, które tylko czekają na Twój udział!

Uczestnikom potrzebny jest telefon z możliwością zczytywania kodów QR.

 

Filii nr 48 (ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo)

19 maja od godz. 16:00 do 19:00 Filia nr 48 zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw. Wstęp wolny.

•           Wystawa „Niepodległa”

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości, Filia nr 48 zaprasza na wystawę tekstów poświęconych tematyce niepodległościowej, które były publikowane w 1918 roku. Prezentowane teksty ukazują postawy Polaków wobec zaborców i zaangażowanie mieszkańców ziem polskich w walkę o wolną Polskę. Na wystawie przedstawione są również biogramy wybitnych Polaków, których działalność  polityczna przyczyniła się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów prezentowana będzie sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego.

•           Wystawa  "Jest takie miejsce" 

Wystawa poświęcona historii miejsca, w którym obecnie mieści się biblioteka. Jest to budynek znajdujący się przy ulicy Turystycznej 3. Na ekspozycji zobaczyć  można archiwalne zdjęcia budynku oraz zapoznać się z bieżącymi publikacjami naukowymi.

 

851x315 coverphoto.jpg