Jesteś tutaj

Eugeniusz Nurzyński: „Pomorskie porty i przystanie rybackie”

/
Data wydarzenia: 
04.11.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

Eugeniusz Nurzyński: „Pomorskie porty i przystanie rybackie”

Zapraszamy na wernisaż twórczości Eugeniusza Nurzyńskiego o tematyce marynistycznej . Twórca jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień. Na obrazach ukazane są porty i przystanie rybackie pomorskiego wybrzeża.

Eugeniusz Nurzyński – mieszkaniec Zaspy ,  rocznik 1953

- fotograf, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje. Ponadto członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, Fotoklubu RP i Związku Polskich Artystów Fotografików.

Jego główne zainteresowania artystyczne koncentrują sie wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Jego prace, oprócz waloru artystycznego, posiadają wielką wartość historyczną i etnograficzną. Dokumentacja  przemian kulturowych, którą prowadzi od ponad 35 lat, zaowocowała 8 dużymi cyklami fotograficznymi. Najsłynniejszym z nich są „Rybacy z Orłowa” (cykl został zaprezentowany w ramach 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Miasta Gdyni, 2015). Do pozostałych należą: „Stocznia Gdańska”, „Hel”, „Krajobraz po PGR-ach”,  „Trzy Krainy”,  „Górale z Chochołowa”,  „ Kurpie”, „Podlasie”.

Laureat ponad 100 nagród i wyróżnień, swoje zdjęcia prezentował na ponad 250 wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, a także w wielu czasopismach, m.in. w Dzienniku Bałtyckim, Morzu, Pomeranii, Tygodniku Solidarność.

  Wystawa „ Pomorskie porty i przystanie rybackie” została zrealizowana dzięki Stypendium Marszałka Województwa  Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2015.

  Zdjęcia prezentowane na wystawie to bardzo indywidualnie potraktowana tematyka marynistyczna. Obrazy fotograficzne, zbliżone w nastroju do impresjonistycznego malarstwa, pokazują porty i przystanie rybackie pomorskiego wybrzeża.

Data wydarzenia: 
04.11.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: