Jesteś tutaj

Dzień Czytania Tolkiena

/
Data wydarzenia: 
29.03.2021

Dzień Czytania Tolkiena

25 marca na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji pragniemy przybliżyć naszym czytelnikom twórczość tego pisarza o wielkiej wyobraźni.

John Ronald Reul Tolkien -  zasłynął przede wszystkim jako twórca niezwykłej fikcyjnej krainy – Śródziemia, która od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników na całym świecie. Sławę przyniósł mu napisany w 1937 roku Hobbit. Zachęcony ogromnym sukcesem autor postanowił snuć dalej swą opowieść o Środziemiu. Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich XX wieku. Tolkien tchnął nowe życie w dawne tradycje i na ich kanwie zbudował jedyną w swoim rodzaju powieść przygodową ze starożytną legendą i prostą ogólnoludzką prawdą moralną jako osnową.

Tolkien napisał wiele dzieł literackich (powieści i opowiadań, wierszy), które wchodzą w skład uniwersum dziejów mitycznego Śródziemia., jak np. Silmarillion, 12 – tomowa Historia Śródziemia, Niedokończone opowieści, czy Dzieci Hurina. Książki napisane przez Tolkiena z całą pewnością kryją w sobie coś więcej niż tylko to, co przywykliśmy oczekiwać od powieści fantasy. Autor na karty swych dzieł przelewa własne refleksje i przemyślenia dotyczące także teologii i filozofii. Trzeba podkreślić, iż pisarz stworzył nie tylko wyjątkowe krainy i osobliwe ludy w przestrzeni Śródziemia ale wymyślił dla każdej z nich własne sztuczne języki.Jest jednym z tych nielicznych pisarzy o których można powiedzieć, że stworzyli własny gatunek literacki. Zajmuje poczesne miejsce w literaturze XX wieku, a niepowtarzalny świat hobbitów, elfów, krasnoludów, orków i Jedynego Pierścienia zapisał się trwale we współczesnej kulturze.

Data wydarzenia: 
29.03.2021
Udostępnij: