Jesteś tutaj

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych zaprasza...

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
18.02.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych zaprasza...

na spotkanie z książką "Drobne występki w czasach obfitości" Matthew Kneale

Dlaczego w czasach obfitości niektórzy nadal cierpią głód?
Co więcej, czemu syci są wciąż nienasyceni?

W niniejszym zbiorze dwunastu powiązanych tematycznie opowiadań autor głośnych "Anglików na pokładzie" nie udziela na podobne pytania łatwych odpowiedzi. Nie jest zainteresowany ekonomicznymi czy geopolitycznymi analizami – skupia się wyłącznie na kameralnych sytuacjach z życia bohaterów przeróżnych narodowości. Odważnie mnoży opisy mniejszych czy większych konfliktów, nieuporządkowanych pragnień i lęków typowych dla naszych czasów, czyniąc to z ogromną przenikliwością oraz błyskotliwym poczuciem humoru.

Każde opowiadanie to literacka perełka, wciągająca precyzyjną narracją oraz intrygującą fabułą, często zwieńczona przewrotną i odrobinę niewygodną pointą, uświadamiającą nam, że nasze własne grzeszki, nad którymi często przechodzimy do porządku dziennego, również mogą być chorobą toczącą współczesny świat.

A katalog opisanych tu „drobnych występków” jest przebogaty: próżność, cynizm i małostkowość, niezrozumienie i pogarda dla obcych kultur, czy wreszcie powierzchowna wiara lub traktowanie Boga jak złotą rybkę – to zaledwie kilka przykładów. Co ciekawe, w literackim zwierciadle, które Kneale nam podsuwa, szczególnie nieatrakcyjne wydaje się odbicie Ameryki i Europy. Czy sami odważymy się w nim przejrzeć?

"Zbiór ciętych i nieraz komicznych opowiadań Kneale᾿a zgłębia te niezręczne, niechciane sytuacje, w których właściwy sposób postępowania zostaje nagle przyćmiony przez mniej bolesne, ogromnie pociągające wybory".
Financial Times


Matthew Kneale

Studiował historię nowożytną na Oxfordzie. Od dziecka fascynowały go inne kultury i miejsca. W czasie studiów zwiedził Europę i Amerykę Południową, a także część Azji. Po ukończeniu studiów widział już, że zostanie pisarzem. Przeprowadził się do Tokio i pracował jako nauczyciel. Jednocześnie zaczął pisać pamietanik i podejmował pierwsze próby z opowiadaniami. Po powrocie do Anglii napisał pierwszą powieść.

Data wydarzenia: 
18.02.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: