Jesteś tutaj

Dawne szkice nową kreską – warsztaty komiksowe dla seniorów oraz wnuków

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.04.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
16.00

Dawne szkice nową kreską – warsztaty komiksowe dla seniorów oraz wnuków

Feeria Stowarzyszenie Artystyczno – Społeczne zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty komiksowe! Trwa nabór uczestników!

W trakcie warsztatów uczestnicy krok po kroku zapoznają się z medium komiksowym, zarówno z przykładami różnorodnych komiksów dostępnych na polskim rynku, jak i poszczególnymi elementami komiksu takimi jak panele, plansze, dymki, bohater czy scenariusz. Prowadzący dokładnie objaśnią jak od początku do końca powstaje komiks, czemu towarzyszyć będą różnorodne zadania praktyczne, np. rysowanie przestrzeni, emocji bohatera oraz łączenie elementów w kadrze. Następnie, w głównym zadaniu warsztatowym, uczestnicy dobrani w twórcze duety senior-junior skupią się na stworzeniu krótkich komiksów (1-3 strony), których tematem będą szczególne wspomnienia seniorów związane z pobytem w Gdańsku. Wstępny podział pracy zakładać będzie przydzielenie seniorowi/seniorce roli scenarzysty komiksowego, zaś reprezentantowi/reprezentantce młodego pokolenia – roli rysownika. Podział ten będzie jednak płynny, umożliwiając obu stronom spróbowana swych sił w każdej z ról.Duet senior-junior będzie mógł być utworzony z pary senior-wnuk, senior i inna bliska mu młoda osoba, bądź nieznający się wcześniej senior i reprezentant młodego pokolenia, którzy przybyli na warsztaty bez osoby towarzyszącej. Warsztaty zakończy wystawa utworzonych prac, która przez okres miesiąca dostępna będzie w przestrzeni Biblioteki Manhattan we Wrzeszczu.Projekt ma na celu stworzenie twórczej przestrzeni umożliwiającej międzypokoleniową integrację, wymianę pomysłów, punktów widzenia, wrażliwości, estetyk, doświadczeń życiowych i wiedzy historycznej. Innym równie istotnym celem jest uzyskanie i zarejestrowanie wspomnień starszego pokolenia związanych z Gdańskiem. Wreszcie, autorzy projektu pragną udowodnić, że czytania oraz tworzenia komiksów można się nauczyć w każdym wieku i że każdy rocznik może znaleźć w tym medium coś wartościowego i inspirującego.

 

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE!

Kiedy: 21 kwietnia (piątek) i 22 kwietnia (sobota) w godzinach 16.00 – 19.30

Gdzie: czytelnia Biblioteki Manhattan we Wrzeszczu.

 

Zapisy:pod adresem mailowym:  info@feeria-stowarzyszenie.pl, pod nr tel.: 512 387 584 lub na miejscu w Bibliotece Manhattan

Zapisy do 21 kwietnia lub wykorzystania puli miejsc.

Uwaga! Brakuje ci kompana do twórczego duetu, a chcesz wziąć udział w warsztatach? Zapisz się i tak, na miejscu będzie mnóstwo kreatywnych osób. Ponadto, nie musisz umieć rysować, by wziąć udział w naszych warsztatach! Komiks to przede wszystkim medium dobrych pomysłów i wyobraźni, a dopiero później umiejętności graficznych.

 

Warsztaty poprowadzą:

Prowadzący zajęcia i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych przy okazji imprez, m.in. Transvizualia; Szanowni państwo i miasto; Literacki Sopot, Miasto Słowa.Scenarzysta oraz współtwórca dwóch edycji projektu miejskiego: Komiks w mieście – Miasto w komiksie: komiksowy przewodnik po Dolnym Mieście. Scenarzysta animacji dla Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Kępa dominikańska, Historia średniowiecznego buta.Scenarzysta komiksu „Olimpia z gdańska” stworzonego na podstawie opery o tym samym tytule.  Scenarzysta kilkunastu gier miejskich i muzealnych, m.in.: Detektyw w muzeum, Pociąg do sensacji, Tour de Bobkowski. Laureat konkursów literackich i komiksowych, m.in. o Złote Pióro Ciechanowa, im. K. I. Gałczyńskiego w praniu, Odra Miłosza, Komiks o tematyce ekonomicznej, MFKIG 2015.Publikacje literackie i komiksowe, m.in. Nowa okolica poetów, Biceps, Ziniol, Silence.

 

Marek Lachowicz – twórca komiksowy, storyboardzista, reżyser. Autor komiksów z serii „Człowiek Paroovka”, na łamach której zadebiutowały takie postaci jak Gang Wąsaczy, Grand Banda i Czopek Piotrek. Komiksową karierę zaczynał publikując między innymi w kultowym magazynie „Produkt”. Zdobywca nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za komiksy „Grand Banda” i „Samolot” narysowany do scenariusza Daniela Gizickiego. Poza albumami komiksowymi wydanymi przez Kulturę Gniewu ma na koncie liczne publikacje w prasie, zinach i Internecie. Od 2012 roku związany z gdańskim studiem animacji – Grupa Smacznego, gdzie tworzy storyboardy między innymi do serialu dla dzieci „Mami Fatale”, czy „Adventures of Annie, Ben & Mango”. Wykonuje też storyboardy, reżyseruje i nadzoruje produkcję animacji do reklam w ramach kampanii marki Nju Mobile. Jest też reżyserem serii „Adventures of Annie Ben &Mango”, oraz serialu „Grand Banda”, który powstaje w oparciu o jego komiksy.

Zapraszamy!

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Organizatorzy:

Miasto Gdańsk

„Feeria” Stowarzyszenie Artystyczno – Społeczne

Partner:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Data wydarzenia: 
21.04.2017
Godzina rozpoczęcia: 
16.00
Udostępnij: