Jesteś tutaj

Czy wiesz, dlaczego nie wszystkie książki nadają się do powtórnego czytania?

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.06.2016

Czy wiesz, dlaczego nie wszystkie książki nadają się do powtórnego czytania?

Wyrzucanie starych książek bywa bolesne. Zdecydowanie częściej wolimy podzielić się nimi z innymi, przynosząc swoje zbiory do biblioteki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie książki nadają się do czytania. W ramach projektu "Z głową" podpowiadamy, jak uporządkować swoje biblioteczne zbiory, nie tracąc przy tym głowy.

Jakie książki możemy oddać do biblioteki? 

Podstawową zasadą, którą warto kierować się, oddając książki do biblioteki, jest myśl  – Oddajemy takie egzemplarze, po które sami chcielibyśmy sięgnąć. Książki nie powinny być zniszczone i wydane po 2010 roku. Cezura nie dotyczy klasyki i lektur szkolnych, w tym przypadku o tym, czy książka trafi na biblioteczną półkę, decyduje jej stan „techniczny".

Jakich książek biblioteki publiczne nie przyjmują i dlaczego?

Księgozbiór bibliotek publicznych składa się przede wszystkim z literatury pięknej we wszelkich odmianach i popularnonaukowej, stąd dbałość o to, by księgozbiór był aktualny i zaopatrzony w nowości wydawnicze. Książki zniszczone, zabrudzone, z nieaktualną treścią, z brakującymi stronami nie powinny zajmować miejsca na bibliotecznych półkach. 

W jaki sposób możemy oddać książki do biblioteki? 

Książki można przekazać jako dary w każdej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz w Bibliotece Składowej mieszczącej się w budynku głównym Biblioteki przy Targu Rakowym w Gdańsku.

Co dzieje się z przekazanymi książkami, które nie nadają się do postawienia na półkę? 

Jeżeli są to książki zniszczone lub nieaktualne, a zostały przyjęte przez bibliotekę, trafiają na makulaturę. Książki niepotrzebne w danej filii (np. książka dla dzieci oddana w filii dla dorosłych) trafiają do Biblioteki Składowej, a stamtąd do odpowiedniej biblioteki. Czasami są wystawiane na regał z bookcrossingiem.

Jak długo książka może być w obiegu? 

W zależności od jakości wydania oraz popularności wśród czytelników dany egzemplarz wypożyczany jest nawet przez kilka lat. Książka jest usuwana ze zbiorów biblioteki najczęściej z powodów zniszczenia, np. zalania czy zaplamienia, zdekompletowania stron  i „zaczytania”. Oczywiście brany jest także pod uwagę aspekt prozdrowotny, dlatego często dokonujemy selekcji zbiorów pod kątem stanu książek. Szczególną uwagę w tym przypadku zwracamy na książki dla najmłodszych czytelników.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.zglowa.com 

Organizatorem projektu jest Studio 102

Data wydarzenia: 
21.06.2016
Udostępnij: