Chińskie DKK - "Herbaciana dziewczyna"
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki poświęconym literaturze chińskiej pochyliliśmy się nad książką „Herbaciana dziewczyna” autorstwa Lisy See.
Atmosfera południowych Chin i prowincji Yunnan, a także niezwykłe tradycje i wierzenia ludu Akha stanowiły nietuzinkową oprawę do dyskusji na temat pochodzenia, uprawy i procesów przetwarzania herbaty. Stały się też punktem wyjściowym do rozmowy o odmiennych sposobach przygotowywania i spożywania tego napoju w różnych częściach świata. Klubowicze dzielili się swoimi doświadczeniami z licznych podróży.
Rozmawialiśmy też o zaletach i wadach adopcji międzynarodowych i zjawisku określanemu w książce jako „wdzięczna lecz wściekła”, cechującym uratowane Chinki.
Dyskusji towarzyszył pokaz zdjęć ilustrujących prowincję Yunnan, tradycyjny strój kobiety z rodu Akha i poszczególne etapy produkcji herbaty prowadzące do powstania tabliczek Pu-erh.
RECENZJA KSIĄŻKI:
„Herbaciana dziewczyna” Lisy See jest opowieścią wielowątkową, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Autorka porusza w niej tematykę społeczną, ekonomiczną, a opisy miejsc, gdzie nie dotarła jeszcze cywilizacja, a ludy żyją od wieków według tych samych tradycji nadają całej historii kolorytu.
Wśród wszystkich tych wątków przebija się jednak opis tęsknoty matki za utraconą córką i próba zapełnienia tej pustki nauką i pracą. Bohaterka przełamuje kolejne bariery, stając się najpierw pierwszą w swojej wiosce osobą z wykształceniem, a następnie podejmując kolejne próby poprawy swojego losu.
Wątek sierocińca i adopcji chińskich dziewczynek przez amerykańskich rodziców sprawia, że historia Li-yan i jej córki nabiera cech uniwersalnych. Tęsknota matki za dzieckiem oraz kryzys tożsamości córki, sprawiają, że zarówno Li-Yan jak i Hayley starają się odkryć kim są. Obie kobiety z różnych przyczyn zostały pozbawione możliwości życia wśród bliskich, co w istotny sposób wpłynęło na ich dalsze losy.
Przykład herbaty obrazuje, jak ważne w procesie dojrzewania i kształtowania swojej osobowości jest odpowiednie środowisko. Los bohaterek książki można bowiem porównać do świeżych lub poddanych ogłowieniu krzaków herbaty. Naparowi przygotowanemu z takich listków brakuje głębi, jaką mogą się pochwalić herbaty tworzone w naturalny sposób z liści zbieranych z kilkusetletnich drzew.
„Herbaciana dziewczyna” skłania do refleksji nad swoimi korzeniami i uczy wdzięczności za przeciwności, które nas wzmacniają, bo dzięki nim możemy tworzyć nową historię.
napisała Marta Ossowska