Jesteś tutaj

Chińskie DKK - "Herbaciana dziewczyna"

/
Data wydarzenia: 
13.11.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Chińskie DKK - "Herbaciana dziewczyna"

Zapraszamy na spotkanie Chińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Lektura, na temat której będziemy rozmawiać to powieść Lisy SEE "Herbaciana dziewczyna"

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki poświęconym literaturze chińskiej pochyliliśmy się nad książką „Herbaciana dziewczyna” autorstwa Lisy See.

Atmosfera południowych Chin i prowincji Yunnan, a także niezwykłe tradycje i wierzenia ludu Akha stanowiły nietuzinkową oprawę do dyskusji na temat pochodzenia, uprawy i procesów przetwarzania herbaty. Stały się też punktem wyjściowym do rozmowy o odmiennych sposobach przygotowywania i spożywania tego napoju w różnych częściach świata. Klubowicze dzielili się swoimi doświadczeniami z licznych podróży.

               Rozmawialiśmy też o zaletach i wadach adopcji międzynarodowych i zjawisku określanemu w książce jako „wdzięczna lecz wściekła”, cechującym uratowane Chinki.

               Dyskusji towarzyszył pokaz zdjęć ilustrujących prowincję Yunnan, tradycyjny strój kobiety z rodu Akha i poszczególne etapy produkcji herbaty prowadzące do powstania tabliczek Pu-erh.

 

RECENZJA KSIĄŻKI:

„Herbaciana dziewczyna” Lisy See jest opowieścią wielowątkową, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Autorka porusza w niej tematykę społeczną, ekonomiczną, a opisy miejsc, gdzie nie dotarła jeszcze cywilizacja, a ludy żyją od wieków według tych samych tradycji nadają całej historii kolorytu.

Wśród wszystkich tych wątków przebija się jednak opis tęsknoty matki za utraconą córką i próba zapełnienia tej pustki nauką i pracą. Bohaterka przełamuje kolejne bariery, stając się najpierw pierwszą w swojej wiosce osobą z wykształceniem, a następnie podejmując kolejne próby poprawy swojego losu.

Wątek sierocińca i adopcji chińskich dziewczynek przez amerykańskich rodziców sprawia, że historia Li-yan i jej córki nabiera cech uniwersalnych. Tęsknota matki za dzieckiem oraz kryzys tożsamości córki, sprawiają, że zarówno Li-Yan jak i Hayley starają się odkryć kim są. Obie kobiety z różnych przyczyn zostały pozbawione możliwości życia wśród bliskich, co w istotny sposób wpłynęło na ich dalsze losy.

Przykład herbaty obrazuje, jak ważne w procesie dojrzewania i kształtowania swojej osobowości jest odpowiednie środowisko. Los bohaterek książki można bowiem porównać do świeżych lub poddanych ogłowieniu krzaków herbaty. Naparowi przygotowanemu z takich listków brakuje głębi, jaką mogą się pochwalić herbaty tworzone w naturalny sposób z liści zbieranych z kilkusetletnich drzew.

„Herbaciana dziewczyna” skłania do refleksji nad swoimi korzeniami i uczy wdzięczności za przeciwności, które nas wzmacniają, bo dzięki nim możemy tworzyć nową historię.

 

napisała Marta Ossowska

Data wydarzenia: 
13.11.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: