Jesteś tutaj

BIOGRAFIE OD NOWA - Tadeusz Boy-Żeleński

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.05.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

BIOGRAFIE OD NOWA - Tadeusz Boy-Żeleński

Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA. Bohaterem wydarzenia będzie pisarz, dziennikarz i podróżnik - Jarosław Molenda, który opowie o swojej najnowszej książce „Podboje Boya. Tadeusz Żeleński: kobieciarz czy feminista?”.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA.

Boya przez całe życie ciągnęło do artystek. Wśród jego wybranek była choćby Dagny Juel - natchnienie nie byle kogo, bo Strindberga, Muncha, Przybyszewskiego. Żoną zostanie muza Wyspiańskiego i Witkacego. Słabość Żeleńskiego do sceny obrazuje zauroczenie kilkoma aktorkami, np. siostrą reżysera teatralnego Leona Schillera. Serce złamała mu Jadwiga Mrozowska, aktorka, śpiewaczka i… podróżniczka, której imieniem nazwano jedną z przełęczy w Pamirze. Drugą młodość przeżywał z największą „gorszycielką” epoki –Ireną Krzywicką, dziennikarką i feministką. Interesowały go więc kobiety nieprzeciętne, o których warto chyba dowiedzieć się więcej.

Jarosław Molenda – absolwent Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularno-naukową i historyczną. Jego teksty ukazują się na łamach takich periodyków jak: „Archeologia Żywa", „Dookoła Świata”, "Filomata", "Focus Historia", „Gazeta Wyborcza. Ale Historia”, "Globtroter", "Kombatant", "Miejsca święte" "Mówią wieki", "Nieznany Świat", "Odkrywca", "Rzeczpospolita", "Wiedza i Życie", "Zew Północy", oraz "Żyj długo". Członek redakcji „Encyklopedii geograficznej Świata”, autor prawie 30 książek, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie historii, a przez Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

J.M2.fot. Karolina Gajcy_res.jpg

Fot. Karolina Gajcy

http://jaroslawmolenda.pl/

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

logotyp_bookbook_pionMAŁY_3.png

Data wydarzenia: 
11.05.2017
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: